SDS opozarja na neurejene vladne evidence o premoženju države

0

Pred sredino predstavitvijo predloga proračuna za prihodnji dve leti v DZ se poslanci SDS sprašujejo, ali je sploh smiselna, ko pa država nima urejenih evidenc o svojem premoženju. Kako lahko vlada načrtuje proračun, ko pa niti ne ve, kaj ima, se sprašuje poslanec SDS Andrej Šircelj.

Kot je v ponedeljek objavilo računsko sodišče, ni izreklo mnenja o zbirni bilanci stanja državnega proračuna ob koncu leta 2015, ker ni imelo na voljo dovolj podatkov o osnovnih sredstvih.

Revizorji so torej ugotovili, da ni podatkov o osnovnih sredstvih, kot so računalniki, avtomobili ali zemljišča, prav tako ni zadovoljivih podatkov o dolgoročnih finančnih naložbah, kot je NLB, in o terjatvah in obveznostih sklada za nasledstvo, je na današnji novinarski konferenci spomnil Šircelj.

To po njegovih besedah pomeni, da vlada ne ve, kaj ima, zato tudi ne ve in ne more vedeti, kaj naj bi prodala in kaj naj bi kupila. Če tega ne ve, je težko pripravljati proračun za leti 2017 in 2018, je opozoril in ponazoril: “Če nima urejenih evidenc o železniški infrastrukturi, potem je težko načrtovati nove investicije”.

Šircelj se tudi sprašuje, kako naj bi država prodala NLB, ko pa nima pravilno ocenjenega deleža v njej. Zato se mu predstavitev predloga proračuna v DZ ne zdi smiselna, saj ta očitno temelji na nerealnih podatkih. Predlog bosta sicer v sredo na izredni seji poslancem predstavila predsednik vlade Miro Cerar in finančna ministrica Mateja Vraničar Erman.

V SDS proračuna za prihodnji dve leti tudi ne morejo podpreti, ker v njem ne vidijo strukturnih učinkov. “Ni začrtane poti in ne vemo, kdaj bomo dosegli tak strukturni primanjkljaj, ki bo v skladu s fiskalnim pravilom,” je dejal Šircelj in opozoril še na dejstvo, da še vedno nimamo fiskalnega sveta kot nadzornika, ki bi bdel nad javnimi financami. “Očitno je nekomu v interesu, da je brez nadzornika,” je sklepal. (sta)

davek-nepremicnine

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen