Na Hrvaškem trenutno uradno 595 migrantov

0

Hrvaški notranji minister Vlaho Orepić je potrdil, da na Hrvaškem skrbijo za 595 migrantov in beguncev. Med njimi je 19 oseb, ki so jih premestili na Hrvaško iz Italije in Grčije na podlagi dogovora držav članic Evropske unije. Poudaril je, da hrvaška policija uspešno preprečuje ilegalne poskuse vstopa v državo.

Hrvaška se je obvezala, da bo do konca leta 2017 sprejela 1582 azilantov iz Grčije in Italije, a se je zaenkrat za premestitev na Hrvaško odločilo 19 oseb, ki so prispele v začetku poletja, je dejal Orepić.

Po uradnih podatkih hrvaškega notranjega ministrstva so doslej sprejeli deset Sircev iz Grčije in devet Eritrejcev iz Italije. Neuradno naj bi se pri nadaljnjih prihodih zataknilo, ker azilantov, ki so prispeli v Grčijo in Italijo, ne zanima življenje na Hrvaškem.

Hrvaški mediji izpostavljajo, da bi bila lahko za Hrvaško večja težava dublinska uredba, ker bi morali v skladu z njo sprejeti približno 3500 oseb, ki so jih zavrnili v drugih državah članicah EU, so jih pa registrirali na Hrvaškem kot državi vstopa v EU.

Minister Orepić je potrdil, da je Hrvaška obvezana sprejeti te ljudi in jih bo tudi sprejela, a je zavrnil navedbe, da gre za nekaj tisoč ljudi. Po njegovih besedah bi morala Hrvaška na osnovi dublinske uredbe sprejeti manj kot sto oseb.

S hrvaškega notranjega ministrstva so tudi sporočili, da so nekatere zahteve že zavrnili. Rok za vrnitev oseb je od šest do 18 mesecev, tako da na Hrvaškem ne pričakujejo vala “povratnikov”.

Zaenkrat so na podlagi dublinske uredbe sprejeli 232 ljudi, največ, 119 oseb na zahtevo Avstrije.

Orepić je v torkovem pogovoru za komercialno televizijo RTL tudi pozdravil napoved Srbije, da bo za begunce zaprla mejo z Bolgarijo in Makedonije. Ocenil je, da gre za prvo potezo, ki bo v skladu z begunskima politikama Madžarske in EU. Poudaril je, da je potrebno pozdraviti in podpreti prizadevanja Srbije.

Obenem je dejal, da so pod nadzorom poskusi prebežnikov, ki so protestirali in nameravajo iz Srbije vstopiti na Madžarsko. Ocenil je, da ne gre za začetek novega begunskega vala. Tudi ilegalne poskuse vstopov prebežnikov na Hrvaško ocenjuje kot posamezne poskuse, ki jih hrvaška policija uspešno preprečuje.

Potrdil je, da je Hrvaška okrepila svoje policijske enote na meji s Srbijo ter da razmišljajo o uvedbi med 500 in 1000 rezervnih policistov za potrebe nadzora meje in okrepitve policijskih enot ob obali med glavno turistično sezono. Letos za takšno potezo niso imeli denarja. (sta)

emigranti-avtocesta2

 

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen