V hrvaškem narodnem parku Paklenica pri Zadru so v nedeljo za obiskovalce odprli sistem podzemnih predorov, ki so bili zgrajeni v začetku 50. let prejšnjega stoletja za potrebe nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita v primeru ruskega vojaškega napada. Gre za podzemno mesto, ki je znano pod imenom “bunkerji”.
Nekdanja velika jugoslovanske državna skrivnost je danes turistični center, ki obiskovalcem poleg ogleda dela infrastrukture nekdanjega podzemnega zaklonišča pred morebitnimi letalskimi in raketnimi napadi ponuja multimedijsko dvorano, infotočko, umetno plezalno steno in trgovino s spominki.
V centru so tudi prostori hrvaške gorske reševalne službe, ki vključujejo tudi ambulanto za nujno medicinsko pomoč, je poročal hrvaški radio.
Kot so dodali, so zaenkrat uredili 1100 kvadratnih metrov nekdanjega vojaškega objekta, ki je bil izgrajen globoko v stenah Velebita. Nameravajo urediti še dve dvorani ter nekdanjo Titovo sobo. Pričakujejo, da bodo s centrom ponudili bolj kakovostne turistične vsebine tudi zunaj glavne turistične sezone ter da bodo v prihodnje imeli letno več kot rekordnih 122.000 obiskovalcev, ki jih načrtujejo letos.
Za urejanje bunkerjev so v narodnem parku Paklenica porabili 20 milijonov kun (2,6 milijona evrov), dodatna sredstva nameravajo poiskati iz evropskih skladov.
Jugoslovanska vojska je začela graditi podzemno zaklonišče Paklenica leta 1950, po smrti nekdanjega sovjetskega voditelja Stalina leta 1953 pa so gradnjo ustavili. Ni znano, ali je Tito kdaj obiskal bunker, v katerem je bilo vse pripravljeno za zaščito takratnega jugoslovanskega državnega in vojaškega vrha.
Med vojno na Hrvaškem so hrvaški vojaki uporabljali bunker kot skladišče orožja, leta 1997 pa so celotni kompleks prepustili narodnemu parku Paklenica. (sta)
Zločinc, ki je ukradel identiteto Josipu Brozu, se je hudo bal za svoje življenje.
Prostori, kjer naj bi bival smrdljivi zločinec Tito so, kot je rekel naš Turčin, tretjerazredni. Ne zanimajo me in ne bi šel notri. 40 let sem moral dihati isti zrak kot ta zločinec in to je bilo 40 let preveč. Sicer je bil on velik bojazljivec. Saj se ni nikjer “boril”. Skrival se je ves čas vojne.