Trump obžaluje izrečene “divje” besede, očitno se obeta preobrat v retoriki republikanskega kandidata
Po dveh mesecih hudih težav zaradi nebrzdanega jezika, je republikanski predsedniški kandidat Donald Trump v četrtek prvič priznal, da je morda naredil napako z izjavami, ki so morda povzročile bolečine, kar naj ne bi bilo namerno in mu je žal. Republikanci se sedaj skušajo veseliti dolgo pričakovanega preobrata.
Trump je tri mesece po osvojitvi republikanske predsedniške nominacije ugotovil, da mu enako govorjenje, kot v času izbiranja strankarskih kandidatov, ne prinaša uspeha, saj v anketah vztrajno zaostaja za demokratsko kandidatko Hillary Clinton. Na zvezni ravni sploh, še hujši pa so zanj zaostanki v posameznih zveznih državah, ki bodo odločile volitve.
V sredo je že drugič doslej izvedel velike rošade na vrhu svojega volilnega štaba, vendar pa imenovanje šefa napadalnega konservativnega spletnega medija Breitbart News, polnega teorij zarot, Stephena Bannona na čelo kampanje ni napovedovalo umirjenega tona, ki ga je ubral na zborovanju v četrtek v Severni Karolini.
Trump je v Charlottu dejal, da človek v vročici kampanje in med govorjenjem o številnih vprašanjih včasih ne izbere pravih besed. “To sem delal in če verjamete ali ne, mi je žal. Še posebej takrat, ko je to pri ljudeh povzročilo bolečine,” je s teleprompterja prebral Trump.
Newyorčan je republikansko predsedniško nominacijo osvojil prav zaradi tega, ker je žalil vse po vrsti, razen belih moških evropskega porekla. Neposrednim žalitvam temnopoltih se je sicer dosledno izogibal, vendar pa se jim ni prikupil s sprejemanjem podpore rasističnih posameznikov ali organizacij.
V četrtek se je osredotočil na temnopolte s pozivom, naj glasujejo zanj, ker “nimajo česa izgubiti”. Clintonovo je obtožil, da je nestrpna in da gleda na manjšine le kot na volilne glasove, sam pa ne bo počival, dokler otroci vseh barv ne bodo del ameriških sanj.
Podporniki, ki jih je doslej navduševal prav zaradi pomanjkanja dlake na jeziku, so preobrat sprejeli z navdušenjem.
Iz kampanje Clintonove so sporočili, da je Trump kampanjo začel z žalitvami, kar je trajalo 428 dni, dokler mu pisec govorov in teleprompter nista povedala, da mora veliko obžalovati.
Vodstvo republikanske stranke je upalo, da bo Trump sledil tradiciji in da bo po strankarsko skrajno nabitem ozračju primarnih volitev poiskal pot proti sredini, kjer so glasovi tistih, ki odločajo volitve. Upanje se do četrtka ni uresničilo, sedaj pa je spet malce oživelo. Glavno vprašanje pa je, koliko časa bo poteklo, preden bo Trump spet stopil na lasten jezik.
Po izgubljenem poletju je Trump začel tudi porabljati denar za oglase v ključnih državah. Naslednjih deset dni bodo volivci v Pensilvaniji, Ohiu, Floridi in Severni Karolini gledali oglase, za katere je odštel pet milijonov dolarjev. Iskali bodo svoj prostor med oglasi Clintonove, ki je doslej v ta namen porabila že 75 milijonov dolarjev. (sta)