Evropska komisija je danes predstavila predlog sprememb za dokončanje reforme skupnega evropskega azilnega sistema. Cilj je oblikovanje učinkovite, pravične in humane azilne politike, ki bo delovala tako v običajnih okoliščinah kot tudi ob migracijskih pritiskih. S spremembami se uvajajo enotni standardi in obvezujoča pravila za vse države članice.
Komisija predlaga spremembe pri vzpostavitvi skupnega postopka za mednarodno zaščito, enotnih standardih za zaščito in pravice za osebe, ki so upravičene do mednarodne zaščite, in na področju nadaljnjega usklajevanja pogojev za sprejem v EU.
S tem želijo poenostaviti in skrajšati azilne postopke in odločanje ter jih narediti preglednejše. Cilj je vzpostaviti sistem, ki bo učinkovitejši in bo bolje ščitil prosilce za azil ter jim omogočil lažjo vključitev, hkrati pa bo preprečeval zlorabe in odvračal od sekundarnih gibanj, je povedal evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos, ki je na novinarski konferenci danes predstavil predlagane spremembe.
Ena od sprememb, ki jih predlaga komisija, se nanaša na direktivo o azilnih postopkih, ki jo bo nadomestila uredba o vzpostavitvi popolnoma usklajenega skupnega postopka EU za mednarodno zaščito. S tem bi med drugim zmanjšali razlike v stopnjah ugodno rešenih prošenj za azil med državami članicami in zagotovili učinkovita skupna procesna jamstva za prosilce za azil.
Spremembe se nanašajo tudi na obstoječo direktivo o zahtevanih pogojih. Komisija predlaga, da se za uskladitev standardov zaščite v EU ter preprečevanje sekundarnih gibanj in izbiranja najugodnejše azilne ureditve direktiva spremeni v uredbo. Predlog bo zagotovil večjo usklajenost stopenj ugodno rešenih prošenj za azil in oblik zaščite, pa tudi strožja pravila o sankcioniranju sekundarnih gibanj in večje spodbude za vključevanje.
Komisija predlaga tudi spremembo direktive o pogojih za sprejem, s čimer bi prosilcem za azil zagotovili usklajene standarde za dostojen sprejem po vsej EU in s tem preprečili sekundarna gibanja. Direktiva vsebuje določila o nastanitvi, vključevanju na trg dela, izobrazbi in zdravstveni oskrbi.
Z današnjimi predlogi sprememb se zaključuje obsežna reforma skupnega evropskega azilnega sistema, ki jo je komisija napovedala v začetku leta. Komisija je v začetku maja predlagala prvi sveženj sprememb, ki vključuje vzpostavitev vzdržnega in pravičnega dublinskega sistema, okrepitev sistema za primerjavo prstnih odtisov Eurodac in vzpostavitev Evropske agencije za azil. Reforma evropskega azilnega sistema je nujna, saj so veljavna evropska pravila ob zaostritvi begunske krize v Evropi lani povsem odpovedala. Z novim sistemom naj bi bila EU bolje pripravljena na prihodnje izzive na področju migracij. (sta)