Cerar in Šefic se ob zaprtju balkanske poti veselita, a “migrantsko podzemlje” v Slovenijo šele prihaja!

23

Po odločitvi vrha EU za ukinitev t. i. balkanske poti ne gre izključiti porasta ilegalnih migracij, je danes v izjavi novinarjem dejal državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Zato je po njegovih besedah poostren nadzor na schengenski meji.

Šefic je dejal, da je razvoj dogodkov le dan po dogovoru vrha v Bruslju težko ocenjevati. Novi položaj v zvezi z migracijami bo v prihodnjih dneh temeljito ocenila operativna skupina, na tej podlagi pa se bodo odločili, kako z obstoječimi nastanitvenimi zmogljivostmi v migracijskem valu, katere bodo zaprli in kdaj, sprejemali organizacijske ukrepe in ukrepe glede začasnih tehničnih ovir na meji.

“Nobena odločitev ne bo prenagljena,” poudarja Šefic in dodaja, da bodo aktivnosti prilagodili dejstvu, da trenutno spontanih migracij ni. Ilegalnih migracij sicer ne gre izključevati, zato na meji zaenkrat ostaja poostren nadzor. Število pripadnikov Slovenske vojske, ki na meji pomagajo policijskim enotam, bodo sicer prilagajali glede na razmere.

Šefic je dejal še, da je po ukinitvi t. i. balkanske poti pričakovati porast števila prosilcev za mednarodno zaščito, zaradi česar je že bila aktivirana druga faza kontingentnega načrta. Če bo število prosilcev za mednarodno zaščito preseglo 500, bo aktivirana še tretja faza. To je po Šefičevih besedah tudi realno pričakovati, koliko jih bo želelo ostati v Sloveniji, pa je po njegovih besedah težko napovedovati.

Tretja faza kontingentnega načrta, ko bi bile nastanitvene kapacitete zapolnjene tako v azilnem domu, integracijskih hišah, Centru za tujce v Postojni kot tudi v začasnih nastanitvenih kapacitetah notranjega ministrstva in policije, predvideva iskanje začasnih nastanitvenih kapacitet za nujne primere.

V takšnem primeru se aktivira pomoč v okviru zmogljivosti vseh ministrstev in ostalih državnih organov. Kot je med drugim navedeno v načrtu, se v tem primeru zagotovi dodatne kadre in dodatna finančna sredstva ter dnevno prisotnost strokovnih javnih uslužbencev. Trenutno je v Sloveniji sicer 362 prosilcev za mednarodno zaščito.

O premestitvi migrantov bo sicer po Šefičevih besedah več znanega v prihodnjih dneh. Kot je dejal, so gradiva pripravljena in usklajena, o tem bodo v četrtek govorili na seji vlade. “Ko bo odločitev sprejeta, bomo lahko govorili o dinamiki in številu ljudi v prvi skupini,” je pojasnil.

Do prvih premestitev bi, tako Šefic, sicer lahko prišlo že aprila. “Če bo v prvi skupini 40, 50 oseb, je mogoče postopno prevzemati po 10, 15 ljudi, odvisno od razmer. Verjamem, da bo prva skupina čim prej relocirana,” je poudaril.

Državni sekretar je sicer pojasnjeval tudi izvajanje schengna. Po njegovih besedah je Slovenija zdaj na meji spet začela izvajati schengenski zakonik, kot ga je vrsto let pred migracijsko krizo. V Slovenijo tako lahko vstopajo vsi, ki imajo ustrezne dokumente in izpolnjujejo vse pogoje.

V Slovenijo še vedno lahko vstopajo tudi posamezne osebe iz humanitarnih razlogov ter vsi, ki pridejo do Slovenije in zaprosijo za mednarodno zaščito. Obravnava se jih na individualni ravni, je pojasnil Šefic in dodal: “Če bo tem osebam dodeljena mednarodna zaščita, bodo v Sloveniji lahko ostali, sicer so postopki znani.”

Prošnje za priznanje mednarodne zaščite je od 17. septembra lani do vključno torka podalo 518 oseb. Med njimi je 178 državljanov Afganistana, 95 državljanov Sirije, 83 državljanov Iraka, 62 državljanov Irana, 27 državljanov Pakistana, 20 državljanov Kosova, 16 državljanov Maroka, osem državljanov Alžirije, po štirje državljani Nigerije, Srbije in Tunizije, po trije državljani Albanije in Egipta, po dva državljana Gruzije, Kube in Turčije ter po en državljan Bangladeša, BiH, Kameruna in Nigra. Eden od prosilcev pa je bil brez državljanstva.

Do 6. marca so po navedbah notranjega ministrstva rešili 129 prošenj. V 60 zadevah sol postopek ustavili zaradi samovoljne zapustitve azilnega doma, v devetih zadevah so postopek ustavili zaradi izrecnega umika prošnje, v 35 zadevah so prošnjo zavrnili kot očitno neutemeljeno, v dveh zadevah pa so prošnjo zavrnili kot neutemeljeno v rednem postopku. V 10 primerih so izdali sklep o zavrženju prošnje.

V 10 primerih so prosilcem priznali status begunca, in sicer petim državljanom Irana, dvema državljanoma Sirije in trem državljanom Iraka. V treh primerih so prosilcem priznali subsidiarno obliko zaščite, in sicer dvema državljanoma Afganistana in državljanu Sirije.

V Sloveniji je trenutno 34 mladoletnikov brez spremstva – prosilcev za mednarodno zaščito, in sicer 11 v kriznih centrih in 23 v azilnem domu, so za STA pojasnili na ministrstvu.

Zadnja skupina 253 migrantov je v Slovenijo prispela v soboto, novih namreč v zadnjih treh dneh ni bilo k nam. Skupaj je v marcu v Slovenijo prišlo 1607 prebežnikov, skupaj pa v letošnjem letu 99.187.

Danes ob 12. uri v sprejemnih centrih ni bilo migrantov, v namestitvenih pa jih je bilo 154, od tega 84 v centru za tujce, 68 v vojašnici na Vrhniki in dva v Šentilju.

No, premier Miro Cerar pa je že včeraj po vrh EU v Bruslju “ves navdušen” povedal, da je vrh EU posredoval zelo jasno sporočilo vsem tihotapcem s prebežniki in nezakonitim migrantom, da balkanske migracijske poti ni več.

Sedaj pa pozor: Kar 90 odstotkov migrantov, ki jih je lani prispelo v Evropsko unijo, se je poslužilo storitev kriminalnih tihotapskih tolp. Boj proti tej novi dobičkonosni kriminaliteti, ki se napaja iz omrežij obstoječih kriminalnih združb ter nenehno prilagaja, je eden izmed osrednjih ciljev Evropske unije v njeni kompleksni begunski politiki.

Nekdanji šef NPU Robert Črepinko, ki je konec februarja postal prvi vodja novoustanovljenega centra Europola za boj proti mednarodnim kriminalnim združbam, ki tihotapijo migrante, pa je danes dejal, da se bo “sedaj organizirani kriminal tihotapljenja migrantov celo razširil”…(sta/ured)

emigranti makedonija palice

Št. komentarjev: 23
  1. keki pravi

    Tale dva vladna klovna se na koncu ne bosta smejala, ko jo bo ljudstvo zaneslo iz vladne palače ven.

  2. bojan pravi

    Slabo se nam piše pod to vlado, zelo slabo. Letos bomo jih tukaj imeli 1.000, čez 10 let pa 100.000. Mark my words!

  3. univ. prof. dr. iz FDV pravi

    Če predrejo grško-makedonsko mejo jih bo na naši meji v enem tednu
    15.000. Cmerar naroči obrambni ministrici da vojska dekonzervira tanke
    in usposobi Patrie. Kaj je rdeča drhal? Se boste še norčevali iz Janševe
    nacionalne garde zavednih Slovencev?

  4. univ. prof. dr. iz FDV pravi

    Kdo bo varoval državljane Slovenije ko bo azijatska in afriška srednjeveška drdrhal prodrla v Slovenijo? Kučan, Neva Fajon, Hanžek, Violeta, Luka Zaluno, Marcel Štefančič, Boštjan Videmšek?
    Zahtevajmo od RTVSLO takojšnjo ukinitev oddaje Studio City in prepoved
    nastopanja Marcela Štefančiča na nacionalni TV. Naj svoje umotvore
    razlaga na neplačljivih TV programih.

  5. gogi pravi

    Ko bo prva Štefka ali Mojca posiljena potem bo tumasto ljudstvo videlo, kaj je to nesposobna vlada!

  6. Narim pravi

    Na, temule profi se je pa vidno poslabšalo.

    🙁

    Ma, tm k so fsi bolani, tud on ne izstopa.

  7. re gornjemu pravi

    Uredništvu pa to nabijanje profa očitno paše!Še malo pa bo dal nož med zobe.

  8. raft pravi

    univ. prof. dr. iz FDV pravi:

    Kdo bo varoval državljane Slovenije ko bo azijatska in afriška srednjeveška drdrhal prodrla v Slovenijo?
    ——————
    Ne pravim, da je potrebno migrante čipirati in jih nastaniti v sredino, kjer si jih želijo. sem pa na to pomislil.

  9. univ. prof. dr. iz FDV pravi

    Retard Narim, bolani so v Bosni. V Sloveniji imamo pridevnik bolni in ne bolani. Ali si muslič delno integriran v civilizacijo?

  10. haapy yack pravi

    Ne pravim, da je potrebno migrante čipirati in jih nastaniti v sredino, kjer si jih želijo. sem pa na to pomislil.
    ………………………………………………………………………………………………………………….
    hoj
    Čipiran boš kmalu ti. In, če boš samo poislil kaj slabega o svojem gospodarju, bo vsadek to preko računalnika to zaznal kot sovražno dejanje in te bo ubil!
    čaobao

  11. Ohhhh pravi

    A se kr nasedate? Strahu namreč, ki ga ni.

    Notranji in zunanji sovražnik ne počiva. He he….pridno se je učil Johny v klopeh bivše države. Se danes uporablja iste metode, s prstom pa kaže da so drugi komunistih.

  12. Stara mama pravi

    Imam avto, zato vabim nezakonite migrante, da jih prešvercam na njihovo želeno destinacijo, vsaj dokler mi država ne dvigne pokojnine na človeka dostojno raven.

  13. haapy yack pravi

    hoj
    Stara mat: Imaš avto. Torej ti je treba penzijo še znižat, da ostaneš brez avta.
    čaobao

  14. Narim pravi

    univ. prof. dr. iz FDV pravi:
    10. 03. 2016 at 08:35
    Retard Narim, bolani so v Bosni. V Sloveniji imamo pridevnik bolni in ne bolani. Ali si muslič delno integriran v civilizacijo?

    _____

    Pojdite na primorsko pa komu rečite da je boln.
    Vas bo pogledal, kot da ste z lune padel.
    A imate še kaj bedastih pripomb na zaloghi ?

    Torej, na fse povedano, ste zame bolan.
    In to ornk. 😛

  15. raft pravi

    haapy yack pravi:

    hoj
    Stara mat: Imaš avto. Torej ti je treba penzijo še znižat, da ostaneš brez avta.
    čaobao
    ——————————–
    Imaš go-bec, ki pa očitno ni kompatibilen s tvojimi kurjimi možgani.

  16. univ. prof. dr. iz FDV pravi

    Narim, kaj ne poveš. Nisem vedel da imajo primorci svojo slovnico.
    Bravo!!!!!!!!!! Takšnih pogruntavščin so zmožni samo uorenk retardi.
    Res sem vesel da ne spadam med takšne kot si ti.

  17. Miran pravi

    univ. prof. dr. iz FDV pravi:
    10. 03. 2016 at 14:21
    Narim, kaj ne poveš. Nisem vedel da imajo primorci svojo slovnico.
    Bravo!!!!!!!!!! Takšnih pogruntavščin so zmožni samo uorenk retardi.
    Res sem vesel da ne spadam med takšne kot si ti.

    ———
    Mlakar je lepo povedal: eno je človek, drugo je mona.
    Vi ste tisto ta drugo.
    😛

  18. Miran pravi

    Miran pravi:
    10. 03. 2016 at 15:01

    ————-
    Golazen rdečuharska je ponovno nesramno zlorabil nick razumnega Mirana. Ne bo milosti ko se srečava.

  19. haapy yack pravi

    raft pravi:
    10. 03. 2016 at 12:56
    Imaš go-bec, ki pa očitno ni kompatibilen s tvojimi kurjimi možgani.
    ——————————————————————————————-
    hoj
    Haha in ha. Verjamem, da spadaš med ljudi, ki nosijo drek v čreveh in ga moraš vsake toliko časa ven spustit.
    čaobao

  20. rene pravi

    Ta dva sta sramota za slovenski narod! Naj čimprej spokata!

  21. raft pravi

    haapy yack pravi:

    10. 03. 2016 at 16:46

    raft pravi:
    10. 03. 2016 at 12:56
    Imaš go-bec, ki pa očitno ni kompatibilen s tvojimi kurjimi možgani.
    ——————————————————————————————-
    hoj
    Haha in ha. Verjamem, da spadaš med ljudi, ki nosijo drek v čreveh in ga moraš vsake toliko časa ven spustit.
    čaobao
    ———————-
    To priporočam tudi tebi.

  22. univ. prof. dr. iz FDV pravi

    Miran, mi je bilo jasno da nisi ti napisal bloga ampak retard Narim.

  23. pleško grosupeljski blesko pravi

    FDV, ti nisi retard, ampak drater, po ščetki, s katero te boža Gorenak Piškotek in novi šef dege Nove Tv 24 Štuhec, ki je najprej potopil Zvonove, zdaj bo pa opral denar od patrijinih provizij. zagožnovi so podedovali 837.00 eurov iz tega naslova

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen