Rusija ne bo več izpolnjevala sodb Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu. Tako določa nov zakon, ki je bil danes objavljen na spletni strani ruske vlade in pod katerega se je podpisal ruski predsednik Vladimir Putin.
Zakon določa, da bo rusko ustavno sodišče odslej odločalo, ali naj se sodbe iz Strasbourga v Rusiji uresničijo ali ne. Spodnji in zgornji dom ruskega parlamenta sta zakon potrdila 4. oziroma 9. decembra.
Pred tem je rusko ustavno sodišče julija odločilo, da se lahko sodbe evropskega sodišča izvajajo le, če niso v nasprotju z rusko ustavo. Obenem je sicer poudarilo, da je treba morebitne spore reševati v soglasju z evropskimi sodniki.
Nemški Spiegel sicer navaja nekatere ruske medije, da gre za odziv Moskve na sodbe v primeru Jukos.
Stalno arbitražno sodišče v Haagu je lani poleti razsodilo, da mora Rusija nekdanjim delničarjem tega razbitega naftnega velikana plačati 50 milijard dolarjev odškodnine. Razsodbi so sledile zaplembe ruskega državnega premoženja v več zahodnih državah, ob čemer je Moskva glasno protestirala.
Julija lani je poleg tega sodišče v Strasbourgu odločilo, da mora Rusija nekdanjim delničarjem Jukosa zaradi spornih postopkov v času pred likvidacijo koncerna izplačati skoraj 1,9 milijarde evrov odškodnine.
Nazadnje so sicer sodniki v Strasbourgu proti Rusiji razsodili pred tednom dni v tožbi svojcev štirih Čečenov, ki so jih v letih 2000-2004 v Čečeniji ugrabili ruski vojaki. Dva naj bi ubili, usoda dveh pa ostaja neznana. Sodišče je Rusiji naložilo plačilo 260.000 evrov odškodnine, spominja Spiegel.
Kot podpisnica Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin je Rusija sicer dolžna spoštovati razsodbe Evropskega sodišča za človekove pravice. (sta)