(Ne) spoštovanje odločb ustavnega sodišča

2

Čeprav nosilci javnih funkcij ves čas poudarjajo, da je odločitve ustavnega sodišča treba spoštovati, pa v kar nekaj primerih ugotovljene neustavnosti še niso odpravljene. Tako ostaja neizvršenih 12 odločb tega najvišjega organa sodne oblasti, čeprav je rok za odpravo neustavnosti že potekel. Najstarejša neizvršena odločba sega v leto 1998.

Ustavno sodišče namreč v nekaterih primerih, ko presodi, da je zakon ali drug predpis protiustaven ali nezakonit, zakonodajalcu določi rok za odpravo ugotovljene protiustavnosti oziroma nezakonitosti. A je v kar nekaj primerih ta rok že potekel, neustavnosti pa še vedno niso odpravljene. Gre za zakone, sprejete v času različnih dosedanjih vlad.

Najstarejša neizvršena odločba sega v leto 1998, ko je ustavno sodišče ugotovilo protiustavnost določbe zakona o ustanovitvi občin, ki je določala območje Mestne občine Koper. Območje MOK namreč daleč presega območje mesta in mestne okolice in zato odstopa od ustavne določbe. Kljub ustanovitvi občine Ankaran ta odločba US ostaja neizvršena.

Prav tako ostaja neizvršena odločba iz leta 2011, s katero je US ugotovilo protiustavnost zakona o visokem šolstvu, saj v njem ni opredeljena javna služba v visokem šolstvu, zakon pa tudi ne ureja načina financiranja iz proračuna. Na ministrstvu za izobraževanje sicer napovedujejo, da bodo neustavnost odpravili z novelo omenjenega zakona.

Neustavna sta tudi zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi, ker ne urejata mehanizma, ki bi zagotavljal zavračanje zlonamernih dokaznih predlogov. Tudi ta odločba ustavnega sodišča sega v leto 2011.

Delno neizvršena še vedno ostaja odločba iz leta 2002, v kateri je ustavno sodišče ugotovilo neskladje nekaterih občinskih statutov z zakonom o lokalni samoupravi. Statuti namreč niso določali, da so člani občinskih svetov tudi predstavniki romske skupnosti. Medtem ko so druge občine v svojih statutih že odpravile ugotovljeno nezakonitost, se Občina Grosuplje na odločbo ustavnega sodišča še ni odzvala.

V več primerih pa je ustavno sodišče ob ugotovljeni neustavnosti določilo tudi način izvršitve svojih odločb. Ker je potekel rok za odpravo ugotovljenih protiustavnosti, na ustavnem sodišču tudi te odločbe štejejo za neizvršene.

Tako je že leta 2010 potekel rok za odpravo ugotovljene protiustavnosti zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ker za razlike v ureditvi dedovanja med zakonci ter med partnerji registriranih istospolnih skupnosti ni ustavno dopustnega razloga. Leta 2013 pa je US kot neustavno razglasilo tudi ureditev dedovanja po zakonu o dedovanju. S sprejeto novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih so sicer neustavnosti iz obeh zakonov odpravljene, a zakon še ni v veljavi, ker ustavno sodišče še odloča o dopustnosti referenduma.

Leta 2011 pa je potekel rok za odpravo protiustavnosti zakona o medijih. US je namreč ugotovilo, da zakonska ureditev ne daje subjektivnega roka za uveljavljanje pravice do popravka, temveč le objektivnega. Omenjeno nepravilnost sicer odpravlja osnutek zakonske novele, ki so ga pripravili na ministrstvu za kulturo.

Lani je potekel tudi rok za odpravo protiustavnosti zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki dopušča sklenitev kolektivne pogodbe kljub nasprotovanju katerega od reprezentativnih sindikatov.

Prav tako zakonodajalec še ni zapolnil pravne praznine glede zakona o pravdnem postopku, ki je v neskladju s pravico do sodnega varstva. Ustavno sodišče je neustavnost ugotovilo leta 2013.

Med neizvršenimi sta še dve odločbi, na kateri se je zakonodajalec le delno odzval. Gre za odločbo iz leta 2007, ko je ustavno sodišče ugotovilo protiustavnost zakona o volitvah v državni zbor, ker ne ureja podrobneje načina glasovanja po pošti. Omenjeno problematiko sicer ureja zakonska novela, ki je trenutno v parlamentarni proceduri.

Leta 2010 pa so ugotovili protiustavnost zakona o prispevkih za socialno varnost glede prispevkov za zavarovanje za primer brezposelnosti.

Neizvršena je tudi še lanska odločba US glede arhivskega zakona, saj je sodišče presodilo, da je ta v neskladju z ustavo, če med arhivsko gradivo uvršča tudi gradivo izvajalcev zdravstvene dejavnosti, ki vsebuje osebne podatke o bolnikih.

Kot so za STA pojasnili na ustavnem sodišču, bo čez nekaj tednov potekel tudi rok za odpravo protiustavnosti zakona o sodnih taksah. (sta)

tozilstvo (fotografija je simbolična)

Št. komentarjev: 2
  1. umetnik123 pravi

    SPOŠTOVATI JE TREBA ODLOČBE VSEH SODIŠČ, NE SAMO USTAVNEGA !!!!!

  2. MEFISTO pravi

    Tudi tiste, ki jih je razveljavilo ustavno sodišče?

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen