Madžarska ne bo več spoštovala evropske azilne politike

0

Madžarska je z današnjim dnem nehala spoštovati evropsko uredbo Dublin III, v skladu s katero mora prosilce za azil obravnavati tista država članica EU, v katero so vstopili v unijo. Madžarska tako odslej od drugih članic ne bo več sprejemala prosilcev za azil, ki so na Madžarskem prišli v EU, so sporočili iz madžarske vlade.

Vlada v Budimpešti je sporočila, da je Madžarska presegla svoje zmožnosti in da razmere terjajo takojšnje ukrepe. Dokler zmogljivosti Madžarske ne bodo okrepljene, država ne bo sprejemala prosilcev za azil, ki jih vračajo v skladu z uredbo Dublin III, je dodala vlada.

Tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs je za avstrijski časnik Die Presse dejal, da je “ladja polna” zaradi nedavnega navala migrantov na Madžarsko.

“Vsi si želimo evropske rešitve, a mi moramo zaščititi madžarske interese in prebivalce,” je povedal Kovacs in pojasnil, da ima Madžarska zmogljivosti za preskrbo 2500 beguncev, sprejela pa jih je že 3000. Zato ne more več sprejemati tisoč primerov, ki so posledica Dublina III, je dodal.

Na ukrep se je že odzvala EU, ki je Madžarsko pozvala, naj pojasni svoje ravnanje. Predstavniki Evropske komisije so sporočili, da je več članic EU stopilo v stik z Brusljem in ga obvestilo, da je Madžarska ustavila premestitve prosilcev za azil v skladu z dublinsko uredbo.

“Madžarska je države članice obvestila, da je začasna ustavitev posledica tehničnih razlogov in da bo trajala nedoločen čas,” so sporočili iz komisije. Pri tem so poudarili, da dublinska uredba ne predvideva prekinitve premestitev prosilcev za azil s strani članice, ki jih mora sprejeti. Zato je Evropska komisija Madžarsko pozvala, naj nemudoma pojasni okoliščine in obseg tehničnih napak ter sporoči ukrepe za ureditev situacije.

Samo letos je na Madžarsko prispelo že okrog 60.000 beguncev in migrantov, večina pa jih je v državo vstopila preko meje s Srbijo, ki je zunanja meja EU. Že lani pa je Madžarska sprejela več beguncev na prebivalca kot katerakoli druga država EU z izjemo Švedske in tako zabeležila 43.000 prihodov.

Številni begunci in migranti nato poskušajo nadaljevati pot iz Madžarske v druge države EU, kot so Avstrija, Češka in Nemčija. V skladu z uredbo Dublin III pa lahko te države prosilce za azil vrnejo Madžarski, da se tam procesira njihova prošnja.

Gre za najnovejšo sporno potezo madžarske vlade glede priseljevanja in migracij. Šele prejšnji teden je madžarska vlada napovedala gradnjo štiri metre visoke ograje na svoji 175-kilometrski meji s Srbijo, da bi tako zajezila val migrantov in beguncev. (sta)

lampedusa (fotografija je simbolična)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen