Več poškodovanih med protivladnimi protesti v Skopju

0

Med protivladnimi protesti v Skopju so v torek zvečer izbruhnili spopadi med protestniki in policijo, pri čemer je bilo poškodovanih okoli 40 ljudi. Približno 1000 protestnikov je dodobra razdejalo stavbo sedeža vlade, policija pa jih je nato razgnala s solzivcem in vodnim topom. Nove proteste naj bi pripravili že drevi.

Protesti so izbruhnili, potem ko je socialdemokratski opozicijski voditelj Zoran Zaev obtožil konservativno vlado pod vodstvom Nikole Gruevskega, da so prikrili uboj mladeniča Martina Neškovskega, ki ga je policija leta 2011 med povolilnim slavjem pretepla do smrti.

Protestniki so zahtevali odstop premierja in vlade, vladno stavbo pa obmetavali s kamenjem in jajci. Uničili so več stekel na stavbi, pa tudi v bližini parkiranih avtomobilov. Zažgali so tudi več smetnjakov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Policija je odgovorila s solzivcem in vodnim topom.

Notranja ministrica Gordana Jankuloska je danes na novinarski konferenci sporočila, da je bilo ranjenih 38 policistov, med njimi eden huje, šest jih je v bolnišnici. Ranjen je bil tudi en civilist, poroča srbska tiskovna agencija Beta. AFP medtem poroča, da so bili ob policistih lažje ranjeni najmanj štirje protestniki in fotograf.

Po besedah ministrice je bilo uničenih sedem policijskih vozil, protestniki so razbili okna na radiu Slobodna Makedonija, sneli so makedonsko zastavo pred vlado.

Policija je prijela 30 ljudi, med katerimi sta bila dva mladoletna, ki pa so ju že izpustili.

Proteste je ministrica označila za nasilne in brutalne ter poudarila, da so policisti ravnali profesionalno. Na drugi strani je večina nevladnih makedonskih medijev poročala, da je bil protest miren, dokler policija po prihodu okrepitev ni začela nasilno potiskati protestnikov v sosednje ulice. Protestniki so napovedali, da bodo s protesti nadaljevali vsak večer, k njim pa pozivajo na družbenih omrežjih, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Politične razmere v Makedoniji so se v zadnjem času zaostrile do vrelišča, potem ko je vladna stran sprožila kazenski pregon glavnega opozicijskega voditelja Zaeva in še štirih njegovih kolegov, ker naj bi vohunili za vladnimi predstavniki in jih napadali.

Zaev je te obtožbe zavrnil in na drugi strani vlado Gruevskega obtožil, da sistematično prisluškuje najmanj 20.000 ljudem, med njimi politikom, novinarjem in verskim voditeljem. To pa je še dodatno poglobilo politično krizo v državi. (sta)

protesti skopje

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen