Sirski režim prejema informacije o letalskih napadih na cilje skrajne Islamske države v Siriji, ki jih izvajajo članice mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA, je v pogovoru za britanski BBC razkril sirski predsednik Bašar al Asad.
“Včasih posredujejo sporočilo, splošno sporočilo,” je povedal Asad po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki povzema intervju. Kot je sicer dodal, med njegovim režimom in koalicijo ni nobenega dialoga in tudi nobenega neposrednega sodelovanja, so le “informacije”.
Sirski režim je z nejevoljo pristal na zračne napade proti IS na svojem ozemlju, ki so se začeli septembra lani, a je nato večkrat kritiziral mednarodno koalicijo, saj da ta napadov ne usklajuje z Damaskom.
Kot še poudarja, zgolj letalsko obstreljevanje ne more poraziti IS, če mednarodna skupnost ne bo začela sodelovati s sirskimi četami na terenu.
Tudi v danes objavljenem pogovoru za BBC je Asad menil, da imajo zračni napadi koalicije potencial, da pomagajo njegovi vladi v boju proti džihadistom, če bi le bili “resnejši”. “Da, imelo bi določene koristi, a le če bi bilo bolj resno, izurjeno in učinkovito,” je dejal.
ZDA sodelovanje z Asadovo vlado zavračajo, ta pa, kot je danes pojasnil Asad, nima nobenega interesa za sodelovanje v koaliciji. “Ne, zagotovo se ne moremo in nimamo volje in se ne želimo, iz enega preprostega razloga – ker ne moremo biti v zavezništvu z državami, ki podpirajo terorizem,” je pojasnil.
S temi besedami je imel, kot pojasnjuje AFP, verjetno v mislih dejstvo, da omenjena koalicija podpira druge, zmernejše uporniške skupine, ki se borijo proti režimu v Damasku, ta pa jih označuje kot teroristične.
Od marca 2011 je bilo v krvavi vojni v Siriji ubitih že več kot 210.000 ljudi. Borci za človekove pravice Damasku očitajo nediskriminatorno pobijanje civilistov, predvsem z uporabo nevodenih eksplozivnih naprav, kot so npr. sodi bombe, v letalskih napadih na območja, ki so pod nadzorom upornikov.
A Asad je v pogovoru za BBC zavrnil uporabo tovrstnih bomb. “Nisem še slišal, da bi vojska uporabljala sode ali morda kuhinjske lonce,” je dejal v smehu. “Imamo bombe, izstrelke in krogle,” je dodal in zatrdil, da ne uporabljajo nediskriminatornega orožja. “Ko streljaš, ciljaš, in ko streljaš in ciljaš, ciljaš teroriste, da bi zaščitil civiliste.”
Zavrnil je tudi očitke, da so sirske oblasti v napadu avgusta 2013 nedaleč od Damaska uporabile kemično orožje in pobile do 1400 ljudi. “Kdo je potrdil to, kdo je odvrgel plin na koga?” je dejal in zatrdil, da njegova vlada definitivno ni uporabila klora kot orožja. (sta)
