Twitter posloval s četrtletno izgubo, njegove delnice so se pocenile za 10%

0

Družbeno omrežje Twitter se tudi po uvrstitvi delnic na borzo ne more znebiti poslovanja z izgubo in v prvem četrtletju letos se je ta glede na enako obdobje lani povečala za štirikrat. Delnice Twitterja so se po objavi rezultatov pocenile za 10,6 odstotka na 38,10 dolarja.

Izguba v prvem četrtletju letos je bila sicer izključno posledica izplačila delniških kompenzacij, brez česar bi Twitter ustvaril 183.000 dolarjev dobička. Tako pa je ustvaril izgubo v višini 132,4 milijona dolarjev oziroma 23 centov na delnico.

V prvem četrtletju lani Twitterjeve delnice še niso bile na borzi in takrat je izguba znašala 27 milijonov dolarjev. Twitter je delnice uvrstil na borzo lansko jesen z uvodno ceno 26 dolarjev, ki pa je hitro skokovito narasla in decembra lani dosegla rekordnih 74,73 dolarja. Od takrat naprej pa gre samo še navzdol.

Analitike in vlagatelje skrbi, ali bo podjetje zmoglo dovolj hitro širiti svojo bazo uporabnikov, brez česar ne bo višjih prihodkov. Twitterju to za zdaj uspeva, čeprav na Wall Streetu pričakujejo še več in še hitreje.

Prihodki podjetja so od prvega četrtletja lani namreč s 114 milijonov dolarjev v prvem letošnjem četrtletju narasli na 250 milijonov dolarjev. Od oglasov je bilo 226 milijonov dolarjev prihodkov od tega 80 odstotkov z mobilnih naprav.

Wall Street je medtem brez vračunanih enkratnih stroškov pričakoval izgubo treh centov na delnico in 241,5 milijona dolarjev prihodkov. Twitter je torej pričakovanja presegel, vendar se to ni odrazilo v podražitvi delnic.

Razlog je v majhnem obsegu uporabnikov v primerjavi s konkurenco. Facebook jih ima 1,28 milijarde, Whatsapp 500 milijonov, Linkedin 277 milijonov, Twitter pa jih je imel v prvem četrtletju letos 255 milijonov. To je sicer za 25 odstotkov več kot lani, vendar dva milijona manj od pričakovanj Wall Streeta.

Twitter želi obstoječe uporabnike prepričati v večjo aktivnost. Frekvenca uporabe, kar pomeni število osvežitev lastnega ali tujega čivka, je narasla za 15 odstotkov na 157 milijard. Kar je osem milijard manj od pričakovanj analitikov.

V tekočem letu Twitter pričakuje med 1,2 milijarde in 1,25 milijarde dolarjev prihodkov, v tekočem drugem četrtletju pa med 270 in 280 milijoni dolarjev. Oboje je v skladu s pričakovanji analitikov. (sta)

twitter

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen