Svetovni dan Zemlje tudi po Sloveniji

0

Obeleževanju svetovnega dneva Zemlje se je z več dogodki pridružila tudi Slovenija. Številne institucije so odprle svoja vrata, po osnovnih šolah pa so otroke in mladostnike osveščali o pomenu čiste pitne vode in trajnostnega razvoja. Pristojni minister Dejan Židan ob tem izpostavlja, da vsak lahko naredi korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa.

Svetovni dan Zemlje letos izpostavlja pomen zelenih mest. Kampanjo s tem naslovom vodi organizacija Mreža dneva Zemlje. Mesta morajo namreč postati bolj trajnostna, in sicer s tremi ključnimi elementi – z zgradbami, energijo in prometom. S številnimi prireditvami smo ta dan zaznamovali tudi po Sloveniji.

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je ob svetovnem dnevu izpostavil, da je pri naporih za zeleno prihodnost pomembno vsako ravnanje posameznika. “Vsak dan posebej odločamo o transportu, ki ga izberemo. O hrani, ki je iz bližine ali pa tudi ne. O vrsti in trošenju energije, ki jo uporabljamo,” je poudaril Židan. Ob tem je dodal, da lahko zato vsak od nas naredi korak naprej pri zmanjševanju ogljičnega odtisa.

Ekonomska fakulteta v Ljubljani je v sodelovanju z Mladinsko knjigo ob tej priložnosti organizirala okroglo mizo z naslovom Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu. Na njej je minister Židan izpostavil potrebo po državnem organu, ki bi bil odgovoren za spremljanje podnebnih izzivov in ki nas bo omejeval. Finančno ministrstvo ima pravico ustaviti vsak ukrep, okoljsko ministrstvo pa nima podobne pristojnosti, čeprav je vpliv na okolje morda celo bolj pomemben, je pojasnil.

Ob tem je Židan poudaril, da je treba v Sloveniji nujno dokončati oskrbo s pitno vodo, se boriti proti malim prašnim delcem, zmanjševati posledice visokih vod in suše.

Po mnenju klimatologinje Lučke Kajfež Bogataj je šla naša skrb za okolje “rakom žvižgat” ob ekonomski krizi in menjavah vlad. A spremembe se odvijajo naprej, tudi če o njih ne govorimo, je opozorila. Med težavami, ki jih vidi, je poleg podnebnih sprememb naštela tudi eksponentno naraščanje vseh virov, naraščanje prebivalstva in zgrešen ekonomski sistem.

Društvo Planet Zemlja, ki je organizator vseslovenskega natečaja Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec, je podelilo priznanja zavodom, ki so si naziv prislužili skozi izvajanje različnih projektov, katerih osnovni namen je osveščati mlade o pomenu in vplivu odnosa do okolja na kakovost bivanja prihodnjih generacij. V natečaj se je vključilo 124 vzgojno-varstvenih in vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Društvo je podelilo 92 nazivov Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec 2013/14, 68 srebrnih zelenih peres, pet zlatih zelenih peres in osem priznanj Zemljo so nam posodili otroci. Prireditve sta se med drugim udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in minister za izobraževanje Jernej Pikalo.

Zavodi so v okviru natečaja lahko izbirali med 19 projekti, med katerimi je bil tudi projekt Zeleno pero – državno tekmovanje v pisanju novinarskih prispevkov na temo ohranjanju narave in varovanja okolja ter projekt Zemljo so nam posodili otroci. Po podatkih zavodov, je v natečaju sodelovalo 1513 srednješolcev, 5301 osnovnošolcev in 5487 vrtčevskih otrok, zaposlenih v prosveti in staršev, ki so projekte izvedli v 273 skupinah.

Pahor je kot častni pokrovitelj mednarodnega projekta Bike the Track, v katerega so vključeni otroci iz ljubljanskih osnovnih šol in njihovi starši, tudi pozdravil kolesarje, ki so se v popoldanskih urah v okviru evropskega tedna mobilnosti 2014 pridružili skupinskemu kolesarjenju od urada predsednika republike do Živalskega vrta v Ljubljani.

Ob svetovnem dnevu zemlje so v Centralni čistilni napravi Maribor vrata odprli za osnovnošolce in jih ozaveščali o pomenu čiste pitne vode. Razpisali so tudi natečaj Varujmo svojo kapljico vode, kjer je sodelovalo 18 osnovnih šol. Nagradni natečaj je potekal v spletni aplikaciji, kjer so se sodelujoči skozi igro učili o pomenu varovanja voda.

Slovenske razvojne nevladne organizacije ob svetovnem dnevu Zemlje pozivajo k trajnostnemu razvoju in dostojnemu življenju za vse, a brez ogrožanja planeta.

Vodja zagovorništva na Slogi (platforma nevladnih organizacij, ki delujejo na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja, globalnega učenja in humanitarne pomoči) Ana Kalin je poudarila, da smo ljudje in narava neločljivo povezani. Ob tem je izpostavila, da smo to občutili tudi ob zadnjem žledolomu.

Zaradi podnebnih sprememb bo vedno več ujem in drugih vremenskih ekstremov. Kalinova zato opozarja, da moramo paziti na okolje, saj smo od njega odvisni.

Tudi Komunala Brežice je odprla svoja vrata občanom. Obiskovalcem so prikazali dejavnosti, ki jih opravljajo, sredstva s katerimi razpolagajo in kriterije, ki jih dosegajo. Obiskovalci so si ogledali zbirno-reciklažni center Boršt in čistilno napravo Mostec. V Mladinskem centru Brežiče bodo popoldne potekale še eko delavnice za otroke. (sta)

pokrajina polje

Slika je delno simbolična

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen