Grčija je danes v Atenah simbolno prevzela krmilo EU v senci skrbi, kaj bodo prinesle evropske volitve, na katerih se napoveduje vzpon protievropskih strank in ki bi lahko spodkopale grško vlado. Šef Evropske komisije Jose Manuel Barroso in grški premier Antonis Samaras sta sicer poudarila, da verjameta v zmago proevropskih sil.
“Pred sto leti so Evropejci pobijali po vsej celini, danes se pripravljajo na svobodne volitve. To ni problem, temveč velika priložnost,” je poudaril Barroso, ki je prepričan, da politična nestabilnost ni temeljni problem Evrope in da bodo na volitvah zmagale proevropske sile.
Evropske volitve bodo narekovale ritem v prihodnjih šestih mesecih, sploh z razpravo o pomanjkljivostih unije, ki jo je razvnela finančna in gospodarska kriza, pri čemer je vrelišče odklonilnega odnosa do unije prav Grčija. Evropa je namreč zaradi zategovanja pasu, ki ga od Grkov terja trojka mednarodnih posojilodajalcev, v državi postala simbol vsega slabega.
Zato bodo evropske volitve kot prva priložnost za Grke, da izrazijo svojo jezo, za grško politiko pomembna preizkušnja. Koalicijo, ki jo med drugim sestavljata desnosredinska Nova demokracija in levosredinski Pasok, namreč močno ogrožata skrajni stranki, levičarska Siriza pod vodstvom karizmatičnega Aleksisa Ciprasa in skrajno desna Zlata zora.
A Samaras je danes zavrnil črne scenarije, po katerih naj bi se med predsedovanjem zgodile predčasne volitve in bi grška vlada padla. “Ta vlada je stabilna in bo ostala stabilna do naslednjih volitev, ki bodo, upam, leta 2016,” je poudaril. Grški premier verjame, da bodo Grki volili za svoje otroke in prihodnost države, ki jo ljubijo, ne pa za voditelje, ki jih Evropa ne zanima.
Pri tem je okrcal Ciprasa, ki se ne namerava udeležiti današnje slovesnosti ob začetku predsedovanja. Glavna grška opozicijska stranka, levičarska Siriza, je namreč zaradi nesoglasij med Ciprasom in Samarasom napovedala bojkot slovesnosti.
Ne glede na pomirjujoče besede Barrosa in Samarasa bodo evropske volitve izziv za celotno Evropo. Tega se Grki ob prevzemu krmila EU še kako zavedajo, zato je grški premier danes tudi poudaril, da bo vodilo grškega predsedovanja ponovno povezati državljane z EU pod geslom “Evropa je naš skupen podvig”.
Čeprav je Grčija danes predsedovanje simbolno prevzela v sončnem vremenu, pa kot temen oblak visi v zraku vprašanje tretjega programa pomoči zanjo.
Grški finančni minister Janis Sturnaras sicer napoveduje, da ne bodo potrebovali novih posojil in odpisa dolga, a da pa bi si želeli olajšave, kot so nižje obrestne mere in podaljšanje ročnosti. Grki sicer evropske volitve in nevarnost padca grške vlade izkoriščajo tudi za pritisk na partnerje, naj jim olajšajo pogoje za pomoč.
Grčija predsedovanje EU, ki se je formalno začelo z novim letom, danes simbolno prevzema s sestankom Evropske komisije in grške vlade ter slovesnostjo v Atenah. Namen tradicionalnih uvodnih sestankov komisije in predsedujoče EU je uskladiti prednostne naloge, kar je v primeru Grčije še posebej pomembno, saj je veliko dosjejev zaradi evropskih volitev pod časovnim pritiskom.
Glavni prednostni nalogi bosta postavitev drugega stebra bančne unije – enotnega mehanizma za urejeno sanacijo ali likvidacijo bank s čim manjšo obremenitvijo davkoplačevalcev in gospodarstva – ter boj proti brezposelnosti.
V Atenah so sicer na dan obiska komisije in uvodne slovesnosti občutno okrepili varnost, potem ko je več levičarskih skupin napovedalo kršitve 18-urne prepovedi protestov, ki jo je uvedla grška vlada. Poleg povečanega števila policistov nad mestom krožijo helikopterji.
Barroso in Samaras sta bila sicer danes optimistična, da se tako Grčija kot celotna Evropa izvijata iz primeža krize. To lepo sončno vreme danes v Atenah je simbol upanja o boljši Evropi, je poudaril Samaras.
Šef komisije je bil sicer danes radodaren s spodbudnimi besedami in pohvalami, češ da krmilo EU prevzema “izkušen pilot”, a obenem je opozoril, da Grčija ne sme upočasniti reform. Spomnil je tudi, da je Grčija pomembno prispevala k evropski civilizaciji, in Grke pozval, naj dokažejo, da lahko enako stori tudi sodobna, ne le klasična Grčija. (sta)


Wow, that’s what I was exploring for, what a information! present here at this webpage,
thanks admin of this site.