Poslanska skupina SDS je na predsednika odbora DZ za finance in monetarno politiko naslovila predlog za javno predstavitev mnenj k predlogu zakona o davku na nepremičnine. Meni namreč, da bo zakon zelo vplival na finančno obremenitev različnih družbenih skupin in tudi gospodarstva.
SDS glede na predlog, objavljen na spletni strani stranke, pričakuje, da bo javna razprava odgovorila na določena vprašanja, in sicer ali je vrednost nepremičnin, kot jo je določila geodetska uprava, primerna osnova za davek ter ali predlog primerno in pravično rešuje problematiko obdavčitve nepremičnin.
Pričakujejo tudi odgovor na vprašanja, kako bo zakon vplival na trg nepremičnin, na sredstva in delovanje lokalnih skupnosti, na razvoj gospodarstva in gospodarsko rast, na razvoj kmetijskega sektorja in na ogrožene socialne skupine.
Zanima jih tudi, kakšni so razlogi za možnost, da se v primeru nezmožnosti plačila davka vknjiži hipoteka na premoženje, zakaj se bo v začetnih letih omogočilo finančno prikrajšanje številnih občin, zaradi česar da bodo ogrožena vlaganja v lokalno infrastrukturo, ter kakšen bo neto finančni učinek zakona.
V poslanski skupini opozarjajo, da je predlog povzročil veliko negativnih odzivov ter da bo zelo vplival na finančno obremenitev državljanov, gospodarstva, kmetov, upokojencev in ostalih skupin ter tudi na sredstva, s katerimi razpolagajo lokalne skupnosti.
Davek bo po mnenju SDS zelo prizadel tudi gospodarstvo in bo negativno vplival na gospodarsko rast in ustvarjanje delovnih mest. Poleg tega drastično povečuje obremenitve kmetov, dodajajo poslanci in navajajo opozorila kmetov, da je predlagani davek nepravičen, ker obremenjuje gospodarske objekte in zemljišča ne glede na njihovo dejansko uporabo.
V SDS še pravijo, da davek ne upošteva specifike slovenskega prostora ter da odpira številne vidike, ki da so lahko vprašljivi tudi z vidika ustavnosti. Kot primer navajajo zavarovana območja, kot je Triglavski narodni park.
Predlagajo, da odbor na predstavitev mnenj povabi Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, Gospodarsko zbornico Slovenije, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Združenje lastnikov nepremičnin v Sloveniji in Zvezo društev upokojencev Slovenije. (sta)