Pri vinjetah se išče rešitev za invalide in družine z več otroki

5

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je danes zagotovil, da iščejo rešitev za zaplet, ki je nastal z vinjetami za vozila, katerih višina nad prvo osjo presega 1,30 metra. Kot je povedal po seji vlade, je ta standard definirala prometna stroka, verjame pa, da bodo za invalide in družine z več otroki našli rešitev.

Vlada je prejšnji teden sprejela nov sistem cenovne politike cestninjenja avtocest, v okviru katerega je uvedla novo vinjeto za vozila, katerih višina nad prvo osjo presega 1,30 metra. Za ta vozila in za kombije bo tedenska vinjeta stala 40 evrov, mesečna 80 evrov, letna pa 220 evrov.

To je v javnosti v minulih dneh sprožilo pomisleke, da bi lahko tudi lastniki visokih terenskih vozil in družinskih enoprostorskih vozil za letno vinjeto po novem odšteli 220 evrov.

Omerzel je pojasnil, da takšno definicijo, kot so jo zapisali v uredbo, uporablja praktično cela Evropa. “Teh famoznih 1,3 metra je nekaj, kar je standard, ki ga je definirala prometna stroka. To je nekaj, kar je v Sloveniji definirano že kar nekaj časa, tudi v Evropi, in vse okoliške države to uporabljajo,” je dejal na novinarski konferenci.

Kot je pojasnil, sta nosilnost vozila in 1,3 metra tisto, kar definira, kaj je kombinirano vozilo. “Mislim, da je tisto, kar je stroka naredila, pravilna pot. Prišlo je do nekaj mejnih primerov, ki jih trenutno rešujemo,” je dejal in spomnil na družine z več otroki in invalide.

Pri tem je opozoril na nekatere omejitve, ki izhajajo iz zakonodaje EU. “Pomembno je, da se vsi zavedamo, da če bi omogočili cenejšo vinjeto za ta dva razreda, bi to pomenilo diskriminatoren odnos do vseh ostalih v EU,” je dejal.

Tako bi lahko npr. tudi romunska in nemška družina od slovenske strani zahtevali, da jim proda vinjeto po prejšnji ali znižani ceni, “kakršnakoli že ta bo”, je pojasnil Omerzel in dodal, da za to že iščejo rešitev. “Našli bomo pot, kako zagotoviti olajšave invalidom in družinam z več otroki,” je povedal.(sta)
ivalid (fotografija je simbolična)

Št. komentarjev: 5
  1. mali pravi

    Bohpomagaj, kdo vse je pri nas lahko minister…

    Glede lomastenja o “diskriminaciji”, pa me obletava skušnjava, da bi mu zaželel, da se g.minister z avtomobilom zaleti v nek beton in ko se prebudi iz kome zasliši za diagnozo, ki bo do konca pomenila voziček – da ne bo prikrajšan in diskriminiran za vsa “zanimiva doživetja” invalida na vozičku.

  2. Skeptik pravi

    @mali pravi:
    19. 09. 2013 at 13:49 Bohpomagaj, kdo vse je pri nas lahko minister…

    Ja kaj je pa minister napačnega povedal? Povedal je samo to, kako se definira v prometni stroki kombinirano vozilo. Če poznaš drugo Evropsko sprejeto definicijo na dan z njo, ne pa da, bohpomagaj, opletaš s tvojo tipkovnico v javnosti.

    @Glede lomastenja o “diskriminaciji”,……

    Zakonodajalec mora paziti na nedeskriminatornost zakonov in predpisov, verjetno se strinjaš, da v tem ni nič narobe. Torej mu skušaj želeti kaj slabega, da se ti ne povrne stotero.

    Ravno pri vinjetah za tujce se je namreč zaradi diskriminatornosti do tujcev zelo ukusen volilni golaž žalostno sprevegel v drago čorbo.

  3. bogdan pravi

    dostavno vozilo je lahko tudi megan karavan pa bo dostavljal po 110 e’
    NI LOGIKE meja je lahko samo v nosilnost 3.5t in pika

  4. Zlobni pravi

    Vsa vozila imajo zelo natančne mere že na risalnih deskah pred proizvodnjo.

    Sedaj pa nihče ne zna teh mer povzeti in zapisati v ustrezen dokument / katalog.

    Kdo so strokovnjaki in svetovalci ministrom ? šalabajzerji!? 😀

  5. Joy pravi

    Kleptomanska vlada še kar noče odstopiti! Kdaj jo bomo vrgli iz oblasti!?!!?!!!!

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen