Gazprom želi v Evropi prodajati tudi električno energijo

0

Gazprom v Evropi ne namerava prodajati le plina, temveč tudi električno energijo, je v intervjuju za nemški dnevnik Suddeutsche Zeitung ta teden dejal prvi mož ruskega plinskega velikana Aleksej Miller. Ob tem je zanikal, da so cene ruskega plina previsoke.

“Evropi si ne želimo dostavljati le plina, temveč bi radi sodelovali tudi na njenem trgu električne energije,” je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass dejal Miller.

Gazprom je sredi novembra lani kupil majhno nemško energetsko in telekomunikacijsko družbo Envacom Service in s tem prišel do dostopa do nemških potrošnikov. Envacom, ki je bil ustanovljen leta 1999, ima v Nemčiji hudo konkurenco v energetskih koncernih RWE in Eon. Miller je v tej luči pojasnil, da so pripravljeni vlagati v gradnjo električnih elektrarn.

Gazprom se je sicer z RWE že skoraj dogovoril za skupen projekt na področju proizvodnje električne energije iz premoga in plina v zahodni Evropi, a je načrt padel v vodo, ker koncerna nista našla soglasja glede okvira sodelovanja, je povedal Miller.

Glede prodaje plina Evropi pa je prvi mož Gazproma zanikal, da so njihove cene previsoke. Kot je navedel, so šle cene v zadnjem obdobju res navzgor, a so pri tem zgolj sledile podražitvam drugih surovin. “Naš plin ni drag, v resnici je prav nasprotno,” je zatrdil Miller.

Opozoril je še, da se bo poraba plina v Evropi v prihodnosti povečevala, domača proizvodnja plina pa upadala. (sta)

 

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen