Italijanski poslanci so izglasovali zaupnico vladi Silvia Berlusconija, vezano na slabih 55 milijard evrov vreden varčevalni paket. Za zaupnico je glasovalo 316 poslancev, proti pa 302. Dokončno bodo poslanci o varčevalnem paketu glasovali zvečer, so poročali italijanski mediji.
Varčevalni paket, ki naj bi leta 2013 uravnotežil proračunske prihodke in odhodke, kot glavne ukrepe predvideva zvišanje davka na dodano vrednost z 20 na 21 odstotkov, zvišanje upokojitvene starosti za ženske v zasebnem sektorju s 60 na 65 let leta 2014, triodstotni solidarnostni davek za tiste, ki letno zaslužijo več kot 300.000 evrov ter zaporne kazni za najhujše utajevalce davkov.
Po ocenah največje industrijskega združenja v državi Confindustrie paket ni dovolj ambiciozen, saj temelji na zvišanju davščin, namesto da bi predvidel konkretne reforme, ki bi spodbudile šibko gospodarsko rast. Zato bo po njihovem mnenju še dodatno zadušil produktivnost.
Še bolj kot pomanjkanje strukturnih reform, pa Confindustrio motijo prepiri znotraj vladne koalicije. Namesto odločnega odziva na pritiske vlagateljev na ceno zadolževanja države, so politiki postregli z notranjimi razprtijami, so kritični v združenju.
S kritikami na račun varčevalnega paketa in potez vlade ne skoparijo niti v opoziciji. V Demokratski stranki, ki je danes glasovala proti zaupnici vladi, premiera znova pozivajo k odstopu, saj da je edina rešitev za državo oblikovanje nove vlade z v Evropi kredibilnim voditeljem.
Zadnja kritika se nanaša predvsem na torkov odhod premiera Berlusconija v Bruselj, kjer je vodilnim politikom integracije pojasnjeval resne namene Italije, da konsolidira javne finance. Odhod v Bruselj je namreč sprožil polemike, saj bi moral Berlusconija v izsiljevalskem primeru Tarantini v torek zaslišati neapeljski sodnik.(sta)
Italijanski poslanci so izglasovali zaupnico vladi Silvia Berlusconija, vezano na slabih 55 milijard evrov vreden varčevalni paket.