Referendumska kampanja o arbitražnem sporazumu postaja vse bolj vroča. Domoljubna organizacija Hervardi pod vodstvom Andreja Šiška, je na okrožno državno tožilstvo vložilo kazensko ovadbo zoper predsednika vlade Boruta Pahorja, saj naj bi ta kršil zakon o volilni in referndumski kampanji. Kršitev se nanaša na spletno stran vlade, kjer pozivajo volivce za pozitivno glasovanje o arbitražnem sporazumu, to pa je v nasprotju z zakonom, saj vlada ni organizator referenduma in po zakonu ne more sodelovati pri kampanji, ugotavljajo pri Hervardih.
Izsek iz utemeljitve ovadbe Hervardov, zakaj je Pahor kršil Kazenski zakonik:
“Čedalje bolj jasno pa postaja, da ugotovljena kršitev volilne zakonodaje, izpolnjuje tudi zakonske znake kaznivega dejanja po 151.členu Kazenskega zakonika v zvezi z 99.členom KZ, po katerem se kaznuje tistega, ki na nedovoljen način (tj. s kršitvijo volilne zakonodaje) na koga vpliva, da pri volitvah glasuje za ali proti določenemu predlogu. Gre za inkriminacijo kršitve proste odločitve volivcev, za katerega je zagrožena denarna kazen ali zapor do enega leta.
Zveza Domoljubnih Društev Hervardi
Andrej Šiško, predsednik
Kršitev proste odločitve volivcev
151. člen
(1) Kdor koga s silo, resno grožnjo, podkupovanjem, preslepitvijo ali na drug nedovoljen način prisili ali nanj vpliva, da pri volitvah ali glasovanju glasuje ali ne glasuje ali da ne glasuje veljavno ali da glasuje za ali proti določenemu predlogu, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
Pomen izrazov v tem zakoniku
99. člen
(3) Za volitve in glasovanje po tem zakoniku se štejejo volitve predsednika republike, poslancev državnega zbora, članov državnega sveta, poslancev evropskega parlamenta, lokalne ali pokrajinske volitve ter zakonodajni referendum in drugi z ustavo predpisani referendumi.”
Pri zvezi Hervardi so proti uveljavitvi arbitražnega sporazuma, predsednik vlade Borut Pahor pa si je na ta račun prislužil še kazensko ovadbo.


Šiško ovadil Pahorja.
A niso prijatelji?
Pahorja je ovadila Zveza Domoljubnih Društev Hervardi in ne Andrej Šiško, ki je zgolj zastopnik zveze. Rado, misliš da sta Šiško in Pahor prijatelja, ker je predsednik vlade lani obiskal Maribor in se z njim sestal? Če bi vedel kaj je takrat Pahor tam obljubljal in pravzaprav lagal, ne bi niti v sanjah pomislil na prijateljstvo.