V Hongkongu so danes prepovedali politično stranko, ki zagovarja samostojnost te nekdanjega britanske kolonije. Kot razlog za prepoved so navedli, da stranka ogroža narodno varnost. Gre za prvo prepoved kakšne politične stranke, odkar je Hongkong pred 21 leti ponovno postal kitajski, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hongkonški minister za varnost John Lee je sporočil, da je “v interesu narodne varnosti in varnosti javnosti, javnega reda ter zaščite pravic in svoboščin drugih” upošteval zahtevo policije o prepovedi Hongkonške Nacionalne stranke (HKNP). Lee je novinarjem še pojasnil, da je glavni cilj stranke, da Hongkong postane samostojna republika, kar je v nasprotju s temeljnimi zakoni mesta.
HKNP je dobro znana, a manjša stranka. Njeno jedro tvori okoli 12 članov. Njen predsednik Andy Chan, ki je zagovornik nenasilja, se na odločitev mestnih oblasti še ni odzval.
Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch je v odzivu prepoved stranke označila kot “mejnik v napadih pekinških in hongkonških oblasti na svoboščine Hongkonga”.
Velika Britanija je leta 1997 svojo kolonijo vrnila Kitajski. Hongkong je tako postal posebno administrativno ozemlje Ljudske republike Kitajske. V skupni deklaraciji je Kitajska obljubila, da na ozemlju Hongkonga ne bo uveljavila kitajskega socialističnega gospodarskega sistema in da bo Hongkong vsaj še do leta 2047, torej nadaljnjih 50 let, užival visoko stopnjo avtonomije v vseh zadevah, razen na področju zunanje politike in obrambe. (sta)
