Merklova podpira Madrid v nasprotovanju glede neodvisnosti Katalonije

0

Nemška kanclerka Angela Merkel je danes po srečanju s španskim premierom Marianom Rajoyem podprla nasprotovanja španske vlade glede referenduma o neodvisnosti Katalonije, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dejala je sicer, da je referendum, ki ga nameravajo Katalonci izvesti novembra, predvsem notranja zadeva Španije.

Španski premier Rajoy je napovedal, da bo načrte Kataloncev predal ustavnemu sodišču. Meni, da bi morala o morebitni razdelitvi Španije odločati vsa država, ne samo Katalonija. Katalonska regionalna vlada je sicer za referendum o neodvisnosti določila 9. november.

Na skupni novinarski konferenci po srečanju z Merklovo v Santiagu de Compostela je načrte o odcepitvi Katalonije od Španije označil za “nesmisel”. “To bo zelo negativno vplivalo na vse prebivalce Katalonije in zelo negativno tudi na vse Špance,” je dejal.

“Ravno sva govorila o bančni uniji, o fiskalni uniji in o enotnem evropskem trgu. To je pot, po kateri gre svet proti večji uniji in integraciji,” je dejal.

Merklova je nato na vprašanje novinarjev, kakšno je njeno stališče, odgovorila, da je to predvsem “notranja zadeva” Španije. A zatem je vseeno podprla Rajoyeva stališča. “Lahko povem, da mi je vse, kar je že povedal doslej in kar ponavlja zdaj, zelo logično in je nekaj, kar bi bilo treba podpreti,” je dejala.

Glede na zadnje neodvisne javnomnenjske raziskave, ki so bile sicer izvedene aprila, neodvisnost Katalonije podpira okoli 45 odstotkov volivcev. Podobni so tudi zadnji rezultati anket, ki jih je opravila katalonska regionalna vlada, še poroča AFP.

Podpora je sicer manjša, če se Katalonce vpraša, ali bi podprli ločitev od Španije, če bi zato morali zapustiti Evropsko unijo. Tako EU kot zveza Nato sta namreč že opozorila, da Katalonija ne bi kar avtomatično postala članica obeh zvez, če bi se odcepila od Španije. (sta)

katalonia

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen