Suvereni poslanec Kaloh s pisno poslansko pobudo Golobovi vladi: Predlagajte državnemu zboru razpis posvetovalnega referenduma o višanju izdatkov za obrambo
Nepovezani poslanec Dejan Kaloh, ki ustanavlja svojo stranko www.suvereni.si je na Vlado RS naslovil poslansko pobudo za predlog državnemu zboru za razpis posvetovalnega referenduma o višanju izdatkov za obrambo.
Spoštovani predsednik Vlade Republike Slovenije, g. Robert Golob,
Pred dnevi ste dejali, da bo Slovenija morala izdatke za obrambo zvišati na dva odstotka BDP pred letom 2030. Napovedali ste, da bo Slovenija scenarij zvišanja izdatkov pripravila do vrha zveze Nato konec junija v Haagu in da boste s tem scenarijem seznanili tako parlament kot javnost.
A pri tem ste hote ali nehote pozabili na suvereno slovensko ljudstvo. Nedavna anketa Dela je namreč pokazala, da povečanje obrambnega proračuna nima večinske podpore med državljani Republike Slovenije. Na vprašanje, ali naj Slovenija zviša obrambni proračun s sedanjih 1,3% BDP na 2% BDP, jih je 44,3% odgovorilo, da država za obrambo že namenja dovolj sredstev, medtem ko jih je skupno 40,9 % podprlo povečanje. To pomeni, da gre za vprašanje, ki ne uživa splošne javne podpore, kar je ključno pri odločitvah takšnega strateškega pomena.
Evropska komisija bo od držav članic EU zahtevala še večji dvig obrambnih izdatkov na 3% BDP do leta 2026 in 4% BDP do leta 2028. Takšne zahteve pomenijo močan pritisk na slovenske javne finance in bi imele neposreden vpliv na druge ključne sektorje, kot so zdravstvo, šolstvo in socialna politika. Takšne odločitve morajo vsekakor sprejeti slovenski državljani, ne pa da so jim vsiljene od zunanjih političnih centrov moči.
Zato na Vlado Republike Slovenije, ki jo vodite vi, spoštovani g. Robert Golob, naslavljam pisno poslansko pobudo, da predlaga državnemu zboru, kjer ima vaša stranka Svoboda večino, da razpiše posvetovalni referendum o višanju izdatkov za obrambo.
V zadnjih dnevih so se v zvezi s tem name kot na suverenega poslanca obrnili številni državljani, pa tudi neparlamentarna stranka Resni.ca, ki je bila prva, ki je predlagala posvetovalni referendum o tem vprašanju. Zato je moja poslanska dolžnost, da Vladi Republike Slovenije kot poslanec Državnega zbora Republike Slovenije posredujem poslansko pobudo za posvetovalni referendum glede vprašanja nameravanega zvišanja obrambnega proračuna.
Predlog referendumskega vprašanja bi se lahko glasil: »Ali ste za to, da Slovenija poveča obrambni proračun na 2% BDP ali več?«
Slovenija ima že zdaj omejene proračunske vire, zaradi česar je ključno, da se povečevanje izdatkov za obrambo skrbno preuči, predvsem pa, da o tem odloči slovensko ljudstvo. Predvideno povečanje bi pomenilo dodatne obremenitve za državni proračun in s tem posledično večjo obdavčitev ali prerazporeditev sredstev iz drugih sektorjev. Proračun namreč določa tudi razmerje med različnimi proračunskimi porabniki (zdravstvo, šolstvo, sociala, infrastruktura itd.), zato vsako povečanje obrambnega proračuna pomeni zmanjšanje sredstev na drugih področjih in/ali povečanje javnofinančnih obremenitev (davki, zadolževanje itd.).
Povečanje obrambnega proračuna na 2% BDP ali celo več predstavlja pomembno dolgoročno strateško odločitev Slovenije, ki zadeva prav vse slovenske državljane. Takšne odločitve bi vsekakor morale biti prepuščene neposredni demokraciji in izraženi volji ljudstva prek posvetovalnega referenduma. Čeprav izid posvetovalnega referenduma ni pravno zavezujoč, bo zagotovo služil kot smernica za odločanje poslancev pri sprejemanju proračuna oz. rebalansa proračuna na to temo. Referendum bi prispeval k večji demokratičnosti, preglednosti in politični legitimnosti odločitve o zvišanju izdatkov za obrambo.
Ob tem naj dodam, da je Slovenija v okviru NATA sprejela politično zavezo, da bo do leta 2030 namenjala vsaj 2% BDP za obrambo, vendar ta zaveza ni pravno obvezujoča. Slovenija kot suverena država lahko sprejema odločitve glede lastnih finančnih prioritet, pri čemer mora upoštevati gospodarsko situacijo, proračunske zmožnosti in voljo državljanov. Če Vlada Republike Slovenije oceni, da dvig na 2% BDP ni v najboljšem interesu Slovenije, ima možnost sprejeti tudi drugačno odločitev.
S spoštovanjem,
mag. Dejan Kaloh, nepovezani poslanec DZ RS
Golob se bo pred Natom skril v mišjo luknjo in gonil da to moramo plačati. Pravi hlapec, ne pa premier neodvisne Slovenije.
1000 tankov nam ne bo pomagalo, če bo zares zagrmelo. Laynova naj ustavi to orožarsko norijo takoj!