Vesel je bil danes po zaslišanju vesel: “Rezultat glasovanja na odboru DZ dobra popotnica.” Nihče od poslancev ni bil proti njegovi kandidaturi.
Kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel je današnje glasovanje na odboru DZ, na katerem je njegovo kandidaturo podprlo devet poslancev, šest poslancev opozicije pa je bilo vzdržanih, ocenil za dobro popotnico. V nadaljevanju postopkov imenovanja prav tako ne pričakuje zapletov s strani slovenskih evroposlancev, je dejal.
Komisarski kandidat Vesel se je danes v DZ predstavil članom parlamentarnega odbora za zadeve EU. Po predstaviti je njegovi kandidaturi prikimalo devet poslancev, medtem ko so se poslanci opozicijskih SDS in NSi pri glasovanju vzdržali.
Slednje Vesel razume kot dober signal, sicer ne enotnosti, a v okviru Evropskega parlamenta dobre popotnice za konstruktivno diskusijo, je dejal v izjavi po današnji seji odbora. V bodoče tudi ne pričakuje težav z evropskimi poslanci iz Slovenije, s katerimi se namerava še sestati.
Četudi danes sprejeto mnenje odbora DZ za vlado ni zavezujoče, pa Vesel meni, da bi današnji seji “težko rekel formalnost”. “Gre za zelo zahtevno zaslišanje in tudi prav je tako. Vprašanja so takšna, na katera bi pravzaprav vsak kandidat, tudi če bi dlje časa delal v Evropski komisiji, težko odgovoril,” je opisal današnjo sejo parlamentarnega odbora. Kot je dodal, pa je zadovoljen, da je bila debata strpna.
Izpostavil je, da je na odboru slišal veliko prioritet, ki jih bo treba kasneje prenesti na delo Evropske komisije. Spomnil pa je tudi na dano zavezo o večjem sodelovanju z DZ, politiko in tudi državljani. “Slovenija ni država evroskepticizma, smo zelo proevropski, zelo ponosni, da smo del Evropske unije. Nerazumevanje lahko prihaja samo iz tega, da ni dobrih, kvalitetnih informacij. Logično, morajo vsi slovenski predstavniki te informacije prinašati takrat, ko je to mogoče, in interpretirati oziroma pojasniti razloge, zakaj je nekaj sklenjeno ali ne. To bo zelo pozitivno vplivalo na zaupanje v Evropsko unijo,” je prepričan Vesel.
Glede bolj vsebinskih zavez pa bo po njegovih besedah mogoče bolj jasno govoriti, ko bo Sloveniji ponujen oz. določen konkreten resor. Pri tem je treba želje “upariti” tudi s politično realnostjo ter geostrateškim in političnimi položajem Slovenije, je poudaril Vesel in obenem ocenil, da bo bolj zanimivo vprašanje, kateri resorji bodo sploh sestavljali Evropsko komisijo.
Med pomembnimi vprašanji, ki čakajo EU, je sicer znova izpostavil redefinicijo zelene politike, nevralgični vprašanji sta po njegovi oceni tudi upravljanje nezakonitih migracij in debirokratizacija evropskih predpisov.
“Soglasna potrditev na vladi, soglasna potrditev tudi v parlamentu, kandidat se je odlično, optimistično, poznavalsko, pa tudi skromno in ponižno predstavil, šli smo čez vsa področja. Kateri resor bomo v Bruslju dobili, ne vemo, vemo pa, da tja pošiljamo odličnega, dobrega kandidata, ki bo v Sloveniji znal tudi na notranjem področju povezovati,” je po predstavitvi Vesela na odboru ocenil vodja poslancev Svobode Borut Sajovic.
Poslanec SDS in predsednik odbora za zadeve EU Franc Breznik pa je med drugim spomnil, da so v SDS pomisleke glede kandidata, s katerim so v preteklosti imeli tudi “medijske šume”, odprli na četrtkovem sestanku z Veselom. Poslanci SDS so se na današnjem glasovanju vzdržali, imajo lahko še kar nekaj pomislekov, ki bi jih lahko očitali kandidatu, a mu priznavajo “osnovne kompetence” na področju EU, je dejal Breznik. Želijo si, da bo ambiciozen kandidat tudi ob koncu mandata dobro ocenjen, tako slovenski kot evropski državljani pa veseli.
Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič medtem meni, da je težko ocenjevati primernost kandidata, ko še ni znano, kateri resor mu bo zaupan. A je ocenila, da je Vesel v predstaviti pokazal delovanje EU, odgovornost za njegovo imenovanje in delo pa bo na premierju Robertu Golobu in vladni koaliciji. Čudi jo sicer, da se vlada ni potrudila in ponudila tudi ženske kandidatke, a komisarskemu kandidatu v NSi želijo uspešno delo. “In ko bodo sedeli za skupno evropsko vladno mizo, naj ne glede na resor, ki ga bo vodil, zagovarja tudi naše interese,” je dejala.
Iz DZ bodo sicer danes sprejeto mnenje odbora posredovali vladi, ki se bo z njim seznanila na dopisni seji, predvidoma do konca tedna. Zatem bo lahko Vesela tudi uradno predlaga za člana Evropske komisije in njegovo ime posredovala v Bruselj, za kar ima sicer čas do 30. avgusta. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa bo pogovore s kandidati začela sredi meseca.
Ta bo predvsem vesel, ker bo kmalu dobil 20K na mesec za glumljenje glive v Bruslju. Koristi za Slovenijo od njega tako ne bo nobene.
Slovenija moja kam toneš s takšnimi lame kandidati? Zakaj SDS ni bila proti???
Glive glumijo v Bruslju že tudi sds ” kandidati” in ni od njih nobenega koristi. Mislim, da je lahko jasno obema gornjima zakaj sds ni bila proti!
Drži. Vsi so gori zaradi evrocekinov za nič dela. Pa strankam nekaj cankne nazaj v kaso in to je edina korist.