Slovenska karitas nasprotuje pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in legalizaciji konoplje
Slovenska karitas nasprotuje ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ter gojenju in predelovanju konoplje za omejeno osebno rabo. O obeh vprašanjih bodo volivci odločali na posvetovalnih referendumih v nedeljo.
V Slovenski karitas menijo, da sta referendum in razprava o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja v danih okoliščinah pomanjkljive skrbi za starejše in bolne ironična ter predstavljata ignoranco problemov oskrbe in pasivni pritisk na tisoče starejših in bolnih, ki si želijo dostojno in kvalitetno živeti do naravne smrti.
V Karitas zato pozivajo volivce k treznemu razmisleku ob glasovanju na tem referendumu, saj bo njihova odločitev vplivala na vsako življenje v prihodnje ter odnos celotne družbe in skupnosti do ranljivih ljudi. “Prav lahko se nam zgodi, da bo edino prihodnje merilo družbe za ‘živeti ali ne živeti’ strošek v evrih, ne pa neprecenljiva vrednost vsakega življenja,” so zapisali.
Odločno se opredeljujejo tudi proti legalizaciji konoplje za omejeno osebno rabo, saj zaradi tridesetletnih izkušenj dela z zasvojenimi poznajo negativne učinke za uživalce konoplje, njihove svojce in tudi za družbo. Poudarjajo tudi tveganja za uporabo konoplje pri mladostnikih, katerih možgani še niso v celoti razviti, kar lahko sproži trajne posledice na njihovem telesnem in duševnem zdravju.
Slovenska karitas zato spodbuja k razmisleku o smiselnosti legalizacije konoplje, saj komercializacija ne bo preprečila črnega trga, ampak bo povzročila le še večjo dostopnost. Po navedbah Karitas imajo države, kjer je konoplja legalizirana, izkušnje, da mladi po njej posegajo bolj zgodaj, močneje in pogosteje. To pri mnogih vodi do razvoja hujših duševnih motenj, asocialnosti, vsestranskega zastoja v razvoju in večjega tveganja za odvisnosti tudi od drugih drog, so sporočili.