Okoljski nevladniki najslabše ocene za glasovalno vedenje podelili evropskim poslancem SLS, NSi in SDS
Nahajamo se v odločilnih trenutkih zgodovine, ko se zdi, da podpora naprednim okoljskim politikam upada, pred evropskimi volitvami svarijo v Umanoteri. To je pokazala tudi raziskava nevladnikov, v kateri so analizirali glasovalno vedenje poslancev v iztekajočem mandatu. Iz Slovenije so najslabše ocene prejeli poslanci desnosredinskih strank.
Planet je na poti h kritičnemu dvigu temperature za 2,9 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo, pri čemer se Evropa segreva še hitreje, priča pa smo tudi visoki stopnji onesnaževanja in degradacije okolja, zato bodo imele odločitve, sprejete na volitvah, dolgotrajne posledice za prihodnost Evrope in Slovenije, opozarjajo v Umanoteri. V luči tega volivce pozivajo, da od bodočih evropskih poslancev zahtevajo ambicioznejše podnebne in okoljske politike na ravni EU.
Po njihovih navedbah se kar 80 odstotkov zakonodaje s področja okolja sprejme na ravni EU. “Poglobljena podatkovna analiza žal razkriva, da je le manjšina evropskih poslancev v mandatu 2019-2024 prevzela vlogo varuhov našega okolja in evropskega zelenega dogovora. V nasprotju z njimi je večina poslancev Evropskega parlamenta z neenotno in nedosledno glasovalno evidenco zavlačevala prave ukrepe ali se izogibala naslavljanju kriz, s katerimi se sooča Evropa,” so navedli.
Podatke o tem, kako so o 30 političnih dokumentih, ki vključujejo ključno podnebno, energetsko in okoljsko zakonodajo, v iztekajočem mandatu glasovali evropski poslanci, vključno s slovenskimi, so zbrali v petih evropskih okoljskih organizacijah (CAN Europe, BirdLife International, European Environmental Bureau, Transport and Environment ter World Wildlife Fund) in v skladu s priporočili podali tudi ocene glasovalnega vedenja za posamezne poslance.
Podatki za slovenske poslance po navedbah nevladnih organizacij so pokazali, da so samo poslanci iz Socialnih demokratov in Gibanja Svoboda dosegli oceno nad 50 od najvišje možnih 100 točk in to “kljub nujni potrebi po podnebnih ukrepih v državi, ki čuti posledice podnebne krize”.
Za poslance iz desnosredinskih strank iz Slovenije pa so zapisali, da “morajo nastopiti in delovati kot zanesljivejši zagovorniki socialno pravičnega prehoda k podnebni nevtralnosti, ničelnemu onesnaževanju in krožnemu gospodarstvu”. Socialnim demokratom so tako podelili 83 točk, Gibanju Svoboda pa 63 točk. Evropski poslanci iz ostalih strank so medtem prejeli precej nižje ocene, iz SLS 25 točk, iz NSi 24 točk ter iz SDS 23 točk.