Razmere v slovenskem zdravstvu po dveh letih aktualne vlade še vedno katastrofalne, a premier Golob pravi, da vlada tega ne more rešiti “čez noč”!?

0

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je predsedniku vlade zastavila vprašanje v zvezi z aktualnimi razmerami v zdravstvu. Te se po njeni oceni v času njegovega vodenja države kljub številnim obljubam in napovedani reformi zgolj poslabšujejo.

Izpostavila je, da se v zdravstvenem sistemu že pol leta ali več dogajajo anomalije, za povrh smo v zadnjih mesecih priča 15-tedenski stavki zdravnikov. Na nevzdržne razmere v primarnem zdravstvu javno opozarjajo družinski zdravniki, tudi posamezniki pozivajo vlado, naj uredi razmere v zdravstvu, kot je obljubljala pred volitvami, je izpostavila.

Spomnila je na vrsto obljub iz koalicijske pogodbe, med drugim v zvezi z zagotovitvijo sistemskega pristopa k načrtovanju in upravljanju kadrov v zdravstvu, ureditvijo stimulativnih pogojev za zdravstvene delavce, ureditvijo razmer za delo pri kadru zdravstvene nege, je naštevala Godec.

Golob je v odgovoru spomnil, da so ob začetku mandata obljubili, da bo ureditev razmer v zdravstvu primarna naloga vlade. Vendar pa so zaradi nakopičenih razmer ali napačnega ukrepanja tudi v preteklosti razmere takšne, da jih vlada ne more reševati čez noč, je poudaril.

Izpostavil je, da so v aktualnem mandatu vrnili dopolnilno zdravstveno zavarovanje pod okrilje javnega zdravstvenega sistema, s čimer bodo dosegli, da se javni zdravstveni sistem na tem področju ne bo nadalje razkrajal. Prav tako so lani sprejeli interventni zakon, s katerim so naslovili vprašanje bolniških staležev in absentizma, sprejeta je bila tudi uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto.

Po premierjevi oceni nobeden od sprejetih ukrepov ni takšen, da bi takoj rešil situacijo v zdravstvu, verjame pa, da bodo ukrepi dajali vedno večje učinke in da bodo tudi vedno bolj vidni.

“Dokler odločevalec ne prizna problema, tako dolgo ga ne more reševati oziroma ga ne more rešiti,” je premierju odgovorila Godec. Poudarila je, da je vlada s preoblikovanjem prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja v obvezni davek zavrtala globoko luknjo v državni proračun.

“S 140 milijonov iz državnega proračuna za Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bomo v naslednjem letu prišli na 680 milijonov evrov,” je poudarila. Prav tako vlada ni rešila vprašanja zmanjšanja administrativnih obremenitev in absentizma, kar je razvidno iz poročila ZZZS, je dodala.

“Najlažje je manipulirati, še posebej z ljudmi, ki so v stiski, ki čakajo na zdravnika,” je odgovoril premier. Navedbo poslanke, da iz poročila ZZZS izhaja, da se bolniški staleži daljšajo, pa je označil za manipulacijo.

“Spoštovana poslanka je navedla, da se bolniški staleži daljšajo, da to izhaja iz poročila ZZZS. Drži, ni pa povedala iz katerega leta. Iz leta preden je bil interventni zakon sprejet. To je najlepši primer, kako se manipulira. Uporabi se podatke iz preteklosti, potem mi sprejmemo nek ukrep, ki bo dal rezultate, in oni na podlagi preteklih rezultatov vnaprej povedo, da je naš ukrep nesmiseln,” se je odzval Golob.

Po njegovih besedah zdravstvo ostaja prva prioriteta vlade, z ukrepi, ki jih pripravljajo skupaj z ministrstvom za zdravje, pa želijo zagotoviti delujoči javni zdravstveni sistem. Obljubil je tudi, da delo, ki ga zdravniki opravljajo kljub stavki, ne bo prezrto. “Takrat, ko se bo določal nov plačni sistem, bomo ta trud in požrtvovalnost v njem tudi nagradili,” je napovedal.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen