Poslanci danes tudi o novem energetskem zakonu

0

DZ bo danes v okviru redne seje obravnaval predlog novega energetskega zakona. Matični odbor je iz predloga črtal omejitve glede uporabe trdnih goriv za ogrevanje v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, je pa zavrnil predloge, da bi se črtalo tudi omejitve glede rabe plina za ogrevanje.

Po dopolnilu, sprejetem na matičnem odboru DZ, v predlogu ni več določbe, da v strnjenih naseljih v eno- in dvostanovanjskih stavbah ter v posameznih delih večstanovanjskih stavb ne bi bila dovoljena vgradnja kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva.

V predlogu pa ostajajo določila glede omejitve rabe plina za ogrevanje gospodinjstev, katerih črtanje je predlagala opozicija. Predlog določa, da vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin ne bo dovoljena v stanovanjskih stavbah, za katere bo vloga za gradbeno dovoljenje dana od 1. januarja 2025. V prvotnem predlogu je bil v predlogu ta datum 1. julij letos.

NSi za plenarno sejo predlaga dopolnilo, da bi bila dovoljena vgradnja kotla, ki je pripravljen na obratovanje z obnovljivimi in nizkoogljičnimi plini iz plinovodnega omrežja. SDS pa predlaga, da bi občine morale lokalne energetske koncepte sprejeti v 10 letih, ne že v sedmih, kot je predvideno.

V predlogu ostajajo določila, da bodo lahko občine nove koncesije za zgraditev in upravljanje omrežja za distribucijo plina podelile le, če bodo omrežje v svojih lokalnih energetskih konceptih načrtovale tako, da bo predvideno priključevanje proizvodnih virov plina obnovljivega izvora za vsaj 80 odstotkov načrtovane porabe.

Pogoji za podaljšanje koncesij za distribucijo plina v predlogu ostajajo nespremenjeni, je pa z dopolnilom dodano, da se lahko koncesije podaljšajo večkrat za opredeljeno obdobje.

Poslanci bodo danes glasovali tudi o predlogu sprememb in dopolnitev poslovnika DZ, s katerimi se spreminja ureditev tretje obravnave predloga zakona v DZ in obravnave zadev EU. Na dnevnem redu so še predlogi novele zakona o maturi, novele zakona o prekrških in dopolnitev kazenskega zakonika.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen