Papež Frančišek pozval k pogumu za pogajanja o vojni v Ukrajini in omenil belo zastavo, v Kijevu do njegovih izjav zelo kritični
Papež Frančišek je v soboto pozval strani v vojni v Ukrajini, naj zbereta pogum za pogajanja in naj to storita, preden se stvari še poslabšajo. Tiskovni predstavnik Vatikana je pozneje zavrnil nekatera ugibanja, da je papež dejansko pozval k predaji Ukrajine. Kljub temu so bili v Kijevu kritični in zatrdili, da se ne bodo predali.
“Menim, da so najmočnejši tisti, ki vidijo situacijo, razmišljajo o ljudeh in imajo pogum, da zavihtijo belo zastavo in se pogajajo,” je dejal v intervjuju za švicarsko televizijo RTS, ki je bil po navedbah Vatikana posnet v začetku februarja.
“Beseda pogajanja je pogumna beseda. Ko vidiš, da si poražen, da se stvari niso izšle, je treba imeti pogum za pogajanja,” je dodal v odgovoru na vprašanje glede stanja v Ukrajini, pri čemer sicer ni poimensko navedel nobene od vpletenih strani.
“Naj vas ne bo sram pogajati se, preden se stvari poslabšajo,” je še sporočil v pogovoru, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije. Kot je dejal, številni želijo delovati kot posredniki, pri čemer je izpostavil Turčijo.
Ko je govoril na splošno o konfliktih, tudi o vojni v Gazi, je dodal, da pogajanja niso nikoli predaja. “Gre za pogum, da države ne pripelješ do samomora,” je zatrdil.
Tiskovni predstavnik Vatikana Matteo Bruni je pozneje zavrnil nekatere interpretacije, da je papež dejansko pozval k predaji Ukrajine. Kot je dejal, je Frančišek uporabil izraz bela zastava, da bi nakazal na “ustavitev sovražnosti, prekinitev ognja, doseženo s pogumom za pogajanja”.
Ponovil je papežev poziv k diplomatski rešitvi v iskanju pravičnega in trajnega miru.
V Kijevu so bili kljub temu do papeževih izjav danes zelo kritični. “Naša zastava je rumena in modra. To je zastava, za katero živimo, umremo in zmagamo. Nikoli ne bomo dvignili nobene druge zastave,” je na družbenih medijih zapisal zunanji minister Dmitro Kuleba.
“Najmočnejši je tisti, ki se v bitku med dobrim in zlim postavi na stran dobrega, namesto da poskuša oboje izenačiti in to poimenovati pogajanja,” je še zapisal in izrazil upanje, da bo papež po dveh letih uničujoče vojne našel priložnost za obisk Ukrajine.
Ukrajinski veleposlanik v Vatikanu Andrij Juraš se je pred tem na omrežju X vprašal, če je v drugi svetovni vojni kdorkoli s Hitlerjem resno govoril o miru in mahal z belo zastavo.
Kritičen je bil tudi poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski. “Kaj pa, če bi nekdo pozval Putina, naj zbere pogum in umakne svojo vojsko iz Ukrajine? Brez potrebe po pogajanjih bi se nemudoma vrnil mir,” je zapisal na omrežju X.