Neskončni “happy end”: Sodniki že vlagajo odškodninske zahtevke zaradi plač, tožilci bodo 14. marca ponovno stavkali

0

Sodniki na državno odvetništvo že vlagajo odškodninske zahtevke zoper državo zaradi prikrajšanja pri plačah. Proteste bodo nadaljevali tudi tožilci, ki so za 14. marca napovedali novo enodnevno stavko. Oboji so razočarani tudi nad današnjim sestankom na ministrstvu za javno upravo, po katerem niso nič bližje rešitvi plačne problematike v sodstvu.

Ob tem se sprašujejo, čemu je bil današnji sestanek sploh namenjen, saj jim minister za javno upravo Franc Props ni predstavil nobene nove konkretne rešitve.

“Predvidevali smo, da se na sestanku ne bomo dogovorili nič posebnega in da ne bomo izvedeli ničesar novega. Vsa ta naša predvidevanja so se tudi uresničila,” je po sestanku za STA poudaril podpredsednik Slovenskega sodniškega društva in vodja pogajalske posvetovalne skupine Andrej Ekart.

Po Ekartovih pojasnilih je minister Props na sestanku ponovil že znana stališča, da bodo plače sodnikov reševali skupaj s plačami v javnem sektorju, s čimer pa se sodniki ne strinjajo. Zato bodo nadaljevali protestne aktivnost, konec februarja bodo s situacijo seznanili tudi predstavnike Evropske komisije.

Sodniki vztrajajo pri takojšnji uresničitvi odločbe ustavnega sodišča glede sodniških plač, pa tudi pri tem, da je treba to vprašanje reševati ločeno od pogajanj o reformi plačnega sistema v javnem sektorju.

“To sta dve popolnoma različni stvari in naša zahteva je, da se najprej uresniči odločba ustavnega sodišča, šele nato pa naj se spremeni plačni sistem v javnem sektorju,” je poudaril Ekart.

Povedal je tudi, da so nekateri sodniki na državno odvetništvo že vložili odškodninske zahtevke zaradi prikrajšanja pri plačah iz naslova neustavnosti pri sodniških plačah. “V prihodnjih mesecih pričakujemo masovno vlaganje zahtevkov,” je izpostavil.

Nad današnjim sestankom so razočarani tudi tožilci, ki so ta teden sprejeli sklep o novi enodnevni stavki. Ta bo 14. marca, s čimer so že seznanili vlado, ministrstvi za pravosodje in javno upravo, Državnotožilski svet in vrhovno državno tožilstvo je za STA povedala vodja stavkovnega odbora tožilcev in okrožna državna tožilka Barbara Prevolšek Rajić.

Tudi tožilci pričakujejo takojšnjo izpolnitev odločbe ustavnega sodišča, s čimer so danes ponovno seznanili ministra Propsa.

“Rok za uresničitev ustavne odločbe se je iztekel 3. januarja, kar sta vlada in državni zbor vedela že od prvega junija lani, ko je bila ustavna odločba sprejeta. Vsakršno sprenevedanje o tem, da ta rešitev še ni uresničena, je po naši oceni zgolj zavlačevanje,” je po sestanku za STA poudarila vodja posvetovalne skupine za odpravo plačnih nesorazmerij na vrhovnem državnem tožilstvu Mirjam Kline.

Z ministrstva za javno upravo so sporočili, da skupaj z vlado vlagajo vsa prizadevanja v celovito ureditev plač v javnem sektorju ter vzpostavitev pravičnih plačnih razmerji.

“Pogajanja s sindikati o prenovi plačnega sistema javnega sektorja in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah potekajo. V kontekstu odprave nesorazmerij v osnovnih plačah so potekala tudi ločena usklajevanja s predstavniki funkcionarjev, vključno s predstavniki sodnikov in tožilcev, ki se bodo v okviru odprave plačnih nesorazmerij in prenove plačnega sistema nadaljevala tudi v prihodnje,” so sporočili z ministrstva.

Današnjega sestanka so se udeležili tudi predstavniki ministrstva za pravosodje, Sodnega sveta, Državnotožilskega sveta in Društva državnih tožilcev Slovenije.

DZ se je seznanil z odstopom pravosodne ministrice Švarc Pipan 

DZ se je seznanil z odstopom ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan, ki ji je s tem prenehala ministrska funkcija. V naslednjih 10 dneh mora premier Robert Golob predlagati novega ministrskega kandidata ali sporočiti, kdo bo začasno prevzel vodenje pravosodnega resorja. Dotlej pa bo tekoče posle opravljala Švarc Pipan.

Ministrica, ki je podpisano izjavo premierju Golobu podala v četrtek, se s čela pravosodnega resorja poslavlja po tistem, ko je kot predstojnica ministrstva podpisala pogodbo o nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, vredno 7,7 milijona evrov. Na ministrico so se zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu.

Švarc Pipan zatrjuje, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke, med drugim generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta, ki je s te funkcije tudi odstopil, v SD pa so se odločili, da gredo aprila na volilni kongres. Ministrica je medtem iz stranke izstopila.

V SD so sicer že pred tem ministrici odrekli podporo in jo pozvali k odstopu, premierja pa naj predlaga njeno razrešitev.

A se je Švarc Pipan odločila še nekaj tednov vztrajati na ministrskem stolčku in se sama lotila razčiščevanja okoliščin omenjenega nakupa. Minuli teden je predsedniku vlade ponudila svoj odstop. Kot je ob tem dejala, je ob opazovanju napetosti tako v koaliciji kot tudi v SD ter očitkih o oklepanju ministrskega stolčka, zakrivanju sledi in vpletenosti v posel, sklenila, da je to ustrezen korak.

Premier Golob je zatem napovedal, da bo ministričin odstop sprejel, a sta se dogovorila, da ministrica še nekaj časa ostane na položaju in ga v roku enega tedna seznani s svojimi končnimi ugotovitvami glede spornega nakupa. Slednjega mu je Švarc Pipan predala v teh dneh. “Poročilo sem predala predsedniku vlade, zdaj je v njegovih rokah in njegova odločitev, ali in kdaj in v kakšni meri bo to poročilo posredoval tudi javnosti. Zdaj so na vrsti tudi pristojni organi odkrivanja in pregona morebitnih sumov kaznivih dejanj,” je danes dejala Švarc Pipan.

Tik pred tem je sicer v četrtek potegnila še eno zadnjih kadrovskih potez in vladi zaradi objektivne odgovornosti v zvezi z omenjenim poslom predlagala razrešitev državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje Igorja Šoltesa. Isti dan je predsedniku vlade podala tudi pisno odstopno izjavo, ki jo je Golob poslal v DZ.

Premier mora zdaj skladno s poslovnikom DZ v desetih dneh predlagati novega ministra ali DZ obvestiti, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru. S koalicijsko SD so se sicer dogovorili, da bo vodenje pravosodnega resorja začasno prevzel premier Golob sam, a obvestila o tem v DZ še ni poslal. Kot kaže, bo torej v omenjenem roku poskušal najti novega kandidata oz. kandidatko, tekoče posle na ministrstvu pa bo še nekaj dni opravljala dosedanja ministrica Švarc Pipan.

“Ostajam še največ deset dni ali tudi manj, če bo v vmesnem času predsednik vlade sporočil ime začasnega ministra, ali da posle prevzema sam. Kaj bo potem, bomo videli. Najlepša stvar prihodnosti je ta, da se zgodi samo en dan naenkrat,” je Švarc Pipan po seznanitvi DZ z njenim odstopom dejala o svoji nadaljnji poti.

Novega kandidata naj bi glede na dogovor sicer iskali skupaj s SD, pravosodni resor namreč sodi v njihovo kvoto. Poiskali naj bi “čim boljšega strokovnjaka”, šele nato pa bodo razmišljali o “koalicijski matematiki”, je pred dnevi dejal podpredsednik vlade iz vrst Gibanja Svoboda Klemen Boštjančič.

“Upamo, da bomo to zgodbo čim prej zaprli, resor pravosodja je vendarle eden izmed najbolj pomembnih resorjev, nismo se pa o tem, vsaj v tem tednu, še nič pogovarjali,” je danes dejal vodja poslancev SD Jani Prednik. Ker gre za resor v kvoti stranke, za zdaj po njegovih besedah velja dogovor, da tudi naslednjega kandidata predlagajo Socialni demokrati. V nasprotnem primeru bo vse stvar dogovora, “ampak tako daleč še nismo”, je dejal.

To je sicer že peti odstop v Golobovi vladni ekipi. Z ministrske funkcije so doslej odstopili tudi notranja ministrica Tatjana Bobnar, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. DZ pa je na predlog Goloba razrešil kmetijsko ministrico Ireno Šinko.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen