(16. februar 2024) Danes se je v Kanalu ob Soči zbralo več kot 450 občank in občanov, predvsem pa delavk in delavcev Salonita Anhovo.»Fabrike ne damo«, je odmevalo po trgu, ko je zbrane nagovorila Gracijela Simčič, predstavnica delavcev Salonita Anhovo. Na shodu so opozorili, da nasprotujejo zaprtju cementarne, ki v regiji omogoča preko 800 posrednih in neposrednih delovnih mest.
Slovenija bo po zaprtju cementarne poleg Malte edina država v EU, ki bo brez lastne cementarne in bila tako 100% odvisna od uvoza. To bi podražilo gradnjo v Sloveniji, nenazadnje bi danes, če bi Salonit Anhovo zaprl svoja vrata, zastalo ½ gradbišč v Sloveniji. »Vsega, kar papir prenese, ni mogoče implementirati v praksi«, je donelo po trgu v Kanalu ob Soči.
»Zakon bi ustvaril razmere, kakršnih ni nikjer v svetu, in vodil v zaprtje cementarne ter spravil ob delo vse zaposlene,« sta v sporočilu za javnost napisala sindikat in svet delavcev cementarne. Navedli so še, da so zahtevani pogoji v predlagani noveli v nasprotju z zakonodajo EU. Ta določa, da se mejne vrednosti za cementarne razlikujejo od tistih za sežigalnice, predvsem zaradi razlik v tehnologiji.
Proti sprejetju novele se je izreklo tudi lokalno Društvo obolelih zaradi azbesta. Kot so sporočili, Salonit ves čas vgrajuje najboljšo razpoložljivo tehnologijo in upošteva emisijske standarde, sprejetje zakona pa po njihovem prepričanju ne bi zmanjšalo vpliva na zdravje ljudi. Ravno tako so v skupni izjavi za javnost pet kanalskih društev, lovska družina in občinski odbor stranke DeSUS opozorili, da sta bila sprejemanje osnutka in obravnava na parlamentarnem odboru prehitra in nista upoštevala vseh argumentov. Zapisali so, da cementarna s podporo njihovi turistični, kulturni in športni dejavnosti neprecenljivo pripomore k življenju v lokalni skupnosti. Cementarni bi bilo treba po njihovem mnenju dovoliti izpeljavo tehnološke posodobitve, ki bi jo pripeljala med najsodobnejše v Evropi.