Švicarski poslanci so podprli oblikovanje posebne parlamentarne preiskovalne komisije, ki se bo poglobila v to, kako je švicarska vlada marca na hitro izpeljala projekt združitve banke Credit Suisse z največjo banko v državi UBS. Združitev bank naj bi bila sicer uradno zaključena 12. junija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Odločitev o ustanovitvi komisije je v sredo podprl spodnji dom, danes pa še zgornji dom parlamenta. Naloga komisije bo preučiti zakonitost in učinkovitost dejavnosti švicarske vlade pri prevzemu ter poročati o vrzelih, ki jih bo morebiti opazila na institucionalni ravni.
Komisija bo imela široke pristojnosti, preiskovala pa bo lahko tudi dogajanje za več let nazaj. Njeno delo naj bi trajalo več kot eno leto.
Vlada je medtem že prejšnji teden napovedala “polno podporo komisiji” ter ob tem izrazila mnenje, da bi bilo koristno in potrebno “podrobno preučiti” dogodke v ozadju reševanja banke.
Preiskovalna komisija za prevzem banke Credit Suisse bo sicer šele peta v zgodovini švicarske parlamentarne demokracije. Zadnja takšna komisija je leta 1995 preiskovala napake v zvezi z delovanjem švicarskega pokojninskega sklada.
“To je najmočnejše orodje, ki ga ima parlament na voljo s pooblastili za vpogled v zaupne vladne zapisnike in zasliševanji visokih uradnikov,” navedbe časnika Le Temps povzema AFP.
Združitev Credit Suisse z UBS, ki naj bi bila zaključena 12. junija, sicer v Švici vzbuja resne pomisleke glede izgube delovnih mest, konkurence na trgu in velikosti novonastale banke.
Odločitev o izpeljavi prevzema banke Credit Suisse, ki je veljala za eno od približno 30 bank na svetu, ki zaradi njihove pomembne vloge v mednarodnem bančnem sistemu veljajo za prevelike, da bi propadle, je švicarska vlada sporočila sredi marca.
Credit Suisse so sicer v zadnjih letih pretresali številni škandali vključno z obtožbami o pranju denarja, pod pritiskom pa se je znova znašla, potem ko je propad dveh regionalnih ameriških bank SVB in Signature pretresel trge, hkrati pa je banka v letnem poročilu opozorila na šibkost notranjih kontrol.