Danes izvoljenih 47 županov, največje presenečenje pa je poraz Bojana Šrota, ki je v Celju županoval 24 let
Župane je v današnjem drugem krogu lokalnih volitev dobilo še 47 slovenskih občin, med njimi je šest mestnih. STA objavlja tabelo z župani, ki so bili po delnih neuradnih izidih izvoljeni v drugem krogu volitev, pri čemer za vse občine še ni podatka za vse preštete glasovnice.
občina izvoljeni župan ----------------------------------------------------- Bled Anton Mežan Brda Franc Mužič Brežice Ivan Molan Celje Matija Kovač Cerkno Gašper Uršič Destrnik Vlasta Tetičkovič-Toplak Divača Alenka Štrucl Dovgan Dolenjske Toplice Franc Vovk Dornava Matej Zorko Dravograd Anton Preksavec Gorišnica Borut Kolar Gornja Radgona Urška Mauko Tuš Ig Zlatko Usenik Ilirska Bistrica Gregor Kovačič Izola Milan Bogatič Jesenice Peter Bohinec Kanal Miha Stegel Komenda Jurij Kern Kostanjevica na Krki Robert Zagorc Kostel Nataša Turk Kranj Matjaž Rakovec Kranjska Gora Henrika Zupan Krško Janez Kerin Laško Marko Šantej Lendava Janez Magyar Logatec Berto Menard Maribor Saša Arsenovič Mengeš Bogo Ropotar Mežica Mark Maze Mokronog-Trebelno Franc Glušič Moravče Milan Balažic Murska Sobota Damjan Anželj Nova Gorica Samo Turel Piran Andrej Korenika Puconci Uroš Kamenšek Rogašovci Rihard Peurača Sežana Andrej Sila Središče ob Dravi Toni Jelovica Sveti Jurij ob Ščavnici Andrej Vrzel Škofljica Primož Cimerman Šmartno ob Paki Janko Kopušar Šmartno pri Litiji Blaž Izlakar Tolmin Alen Červ Trebnje Mateja Povhe Velike Lašče Matjaž Hočevar Veržej Drago Legen Žiri Franc Kranjc
Vir: ministrstvo za javno upravo
Največje presenečenje 2. kroga županskih volitev pa je poraz dosedanjega celjskega župana Bojana Šrota.
Po delnih neuradnih izidih drugega kroga lokalnih volitev in vseh preštetih glasovnicah je županski prestol v Celju prevzel Matija Kovač, ki je prejel 57,8 odstotka glasov. Tako je premagal Bojana Šrota, ki je v Celju županoval 24 let. Oba sta v prvih odzivih ugotavljala, da so si občani zaželeli spremembe. Volilna udeležba je bila 43,3 odstotna.
Matija Kovač je v prvem odzivu dejal, da je presenečen nad visokim deležem podpore, ki so mu jo namenili občani. Po njegovem mnenju so dali jasen znak, da je čas za spremembe. Obljuba njegove ekipe je, da bo Celje postalo skupno mesto.
Neodvisni županski kandidat Kovač, sicer zadnjih osem let svetnik Levice v celjskem mestnem svetu, se že veseli sodelovanja tako s politično javnostjo v mestu kot tudi z vsakim občanom. Kovač je izrazil zadovoljstvo, da so njegovi podporniki ob na trenutke umazani kampanji v zadnjih dneh sledili zgledu ter do konca ostali spoštljivi in dostojanstveni.
Zmaga Kovača je toliko bolj presenetljiva, saj je bil Šrot prvič izvoljen že leta 1998, takrat še kot kandidat SLS, nato pa je ustanovil svojo stranko Celjska županova lista. Funkcijo je Šrot opravljal nepoklicno. Kot vselej doslej si je obetal zmago že v prvem krogu, a je v prvem krogu prejel 46,9 odstotka, Kovač pa 33,1 odstotka glasov.
“Za seboj puščam odlično dediščino. Ko se ena vrata vrata zaprejo, se druga odprejo. Očitno so se ljudje naveličali in so si zaželeli sprememb, vendar vse spremembe niso vedno pozitivne,” je Šrot dejal v prvem odzivu. Za zmago je čestital Kovaču, saj je to stvar politične kulture, je dejal.
Kovač, ki je bil dva mandata mestni svetnik Levice, je za župana kandidiral s podpisi volivcev. Med drugim se zavzema za sprejetje občinskega prostorskega načrta, oživitev središča Celja in več priložnosti za mlade.
Rodil se je leta 1989 v Celju. Kot magister inženir arhitekture deluje na področjih arhitekture, oblikovanja in kulturne produkcije. Magistriral je na ljubljanski fakulteti za arhitekturo, izpopolnjeval pa se je na beneški IUAV ter londonski Mountview Academy of Theatre Arts. Je tudi soustanovitelj in član programske ekipe zavoda Hiša kulture Celje. 33-letni arhitekt je v partnerski zvezi, ima enega otroka in živi v Novi vasi.
Čaka ga mestni svet, v katerem ima večino Šrotova Celjska županova lista, ki je prejela devet mandatov, Gibanje Svoboda pa osem. SDS je dobila pet mestnih svetnikov, SD tri, po dva mandata sta dobili Levica in Vesna ter Celjska neodvisna lista. SLS je prejela enega. Po enega svetnika bodo imele še Stranka za delovna mesta, Lista za Celje in NSi.