[Klakočar Zupančičeva in koalicija spet mimo poslovnika] DZ na izredni seji zato ponovno o obravnavi vladnega predloga novele zakona o RTVS po nujnem postopku

2

Poslanci bodo v ponedeljek na izredni seji na zahtevo SDS odločali o odločitvi kolegija predsednice DZ, da DZ vladni predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) obravnava po nujnem postopku. V SDS so namreč prepričani, da predlog novele zakona ne ustreza poslovniškim kriterijem za obravnavo po nujnem postopku.

Poslovnik namreč določa, da lahko vlada predlaga sprejem zakona po nujnem postopku, kadar sprejema zakon, nujen zaradi interesov varnosti ali obrambe države ali zaradi odprave posledic naravnih nesreč ali zato, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države, so v sporočilu za javnost izpostavili na spletni strani stranke.

Menijo, da gre za “precedens v zgodovini naše države, ki nevarno maje demokratične temelje zakonodajnega odločanja, z željo po grobem posegu v neodvisnost in ustroj javne radiotelevizije”.

Vladni predlog novele zakona o RTVS sicer med poglavitnimi rešitvami določa novo ureditev področja vodenja, upravljanja in nadzora javnega zavoda RTVS. Namesto obstoječega programskega in nadzornega sveta novela zakona uvaja enoten organ upravljanja in nadzora – svet RTVS, ki bi štel 17 članov.

Zaposleni bi iz svojih vrst izbrali pet članov, preostalih 12 članov pa bi na podlagi izvedenih javnih pozivov imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednik države, DZ, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite Slovenije, Informacijski pooblaščenec, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja ter varuh človekovih pravic.

Predlog kot posvetovalno telo sveta RTVS predvideva uvedbo finančnega odbora, ki ga bo sestavljalo pet članov, strokovno usposobljenih in z delovnimi izkušnjami na finančnem področju.

Javni zavod bi po predlogu vodila in upravljala uprava, ki bi jo sestavljali štirje člani, vodil pa bi jo predsednik uprave. En član uprave bi bil delavski direktor. Obstoječim mestom direktorjev radia in televizije pa bi dodali mesto direktorja digitalnih vsebin.

Št. komentarjev: 2
  1. Samko pravi

    Prepotenta gnusoba!

  2. Viktorh pravi

    A res ne poznajo meje?

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen