Minister Poklukar: Zdravstvo na robu zmogljivosti, brez zamejevanja družbenega življenja ne bo šlo

0

Minister za zdravje Janez Poklukar je v odzivu na današnje izjave koordinatorja za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelka Kacina opozoril, da je zdravstvo na robu zmogljivosti in da brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja v naslednjih dneh ne bo šlo.

Kacin je danes ocenil, da je nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države, na drugi strani pa svojega načina dela ne zna prilagoditi potrebam ljudi, ki ure in ure čakajo, da bodo na vrsti za cepljenje.

“Zdravstvo je na robu z zmogljivostmi, tako na primarju, sekundarju, kot terciarju,” odgovarja Poklukar, ki Kacinove besede označuje kot “nespoštljive do vseh zaposlenih v zdravstvu, ki v teh dneh vlagajo enormne napore”.

Kot je zapisal, ti v največji zdravstveni krizi v zgodovini Slovenije nudijo oskrbo vsem, ki jo potrebujejo. Primarna raven deluje na več deloviščih hkrati, posledično pa smo po Poklukarjevih besedah zato v teh dneh priča tudi neprijetnostim, za kar se pacientom, ki so naleteli na tovrstne zagate, opravičuje. Hkrati se minister zahvaljuje vsem v zdravstvu, ki v teh dneh “na bojnem polju bijejo”, upa da zadnjo bitko s covidom.

“V naslednjih dneh in tednih nikomur v zdravstvu ne bo lahko, ne zaposlenim in ne pacientom,” je zapisal minister. Prebivalke in prebivalce prosi za razumevanje in sodelovanje, saj, kot je napovedal, vstopamo v zdravstvu v najtežje dni.

Število potrjenih okužb prvič nad 4000, vlada v petek o ukrepih

V državi je bilo v sredo ponovno potrjeno največje število okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, prvič od začetka epidemije je število dnevno potrjenih okužb preseglo 4000. Vlada bo o ukrepih odločala na posebni seji v petek. Medtem se opravljajo poostreni nadzori nad izpolnjevanjem PCT pogojev, zaradi kršitev so zaprli bencinski servis.

V sredo so potrdili 4511 okužb z novim koronavirusom, pozitivnih je bilo 44 odstotkov opravljenih testov. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so v sredo opravili rekordnih 5778 PCR-testov od začetka epidemije. V laboratoriju lahko sicer opravijo največ med 7000 in 8000 PCR-testi dnevno.

V bolnišnicah po podatkih vlade zdravijo 735 covidnih bolnikov, 65 bolnikov več kot dan prej. Intenzivno zdravljenje potrebuje 169 bolnikov s covidom-19, deset več kot dan prej. Najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, je star 21 let, najmlajši bolnik na navadnem oddelku pa je star manj kot leto dni. V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so za STA potrdili, da na pediatrični kliniki zdravijo mesec dni starega dojenčka s covidom-19, ki pa na srečo ne potrebuje intenzivnega zdravljenja. V sredo je umrlo devet covidnih bolnikov.

V državi je po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje 32.021 aktivnih primerov okužb. Sicer pa podatki NIJZ kažejo, da med hospitaliziranimi s covidom-19 v Sloveniji prevladujejo necepljeni. Večji delež necepljenih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, opažajo tudi v UKC Ljubljana.

In čeprav naj bi vlada danes sprejemala ukrepe za obvladovanje epidemije, napovedano je bilo zaostrovanje že obstoječih ukrepov, pa se očitno to ni zgodilo, saj se bo po besedah koordinatorja za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelka Kacina vlada v petek na Brdu pri Kranju sestala na posebni seji. Na njej bodo razpravljali o oceni trenutnega stanja, pričakovanju v naslednjih dneh in o ukrepih, “ki jih je treba uveljaviti v najkrajšem času”, je pojasnil Kacin.

Po poročanju nekaterih medijev je sicer minister za zdravje Janez Poklukar na današnjo sejo vlade prišel z dvema možnostma – popolno zaprtje države ali njegov odstop. Poklukar namreč po nekaterih neuradnih informacijah STA zagovarja razglasitev epidemije in popolno zaprtje države.

Ni pa popolno jasno, ali je svetovalna skupina za covid-19 takšne ukrepe podprla ali ne. STA je namreč v torek poročala, da je svetovalna skupina v ponedeljek sklenila, da predlaga desetdnevno popolno zaprtje države. Če pa se vlada za to ne bi odločila, pa predlagajo druge omejitvene ukrepe.

A je vodja svetovalne skupine Mateja Logar istega dne zvečer za STA zanikala, da so predlagali popolno zaprtje države ter potrdila, da je v osnutku zapisnika resda pisalo, da se predlaga popolno zaprtje države, a da je pri tem šlo za vsebinsko napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen. Dan za tem pa je Logarjeva za POP TV dejala, da v zapisniku ni bilo napake ter potrdila, da se v svetovalni skupini strinjajo glede zaprtja države, ki bi bilo smiselno, če bi se izvajalo v celoti in ne deloma. Ker ne verjamejo, da bi delno zapiranje države doseglo namen, so po njenih besedah predlagali ukrepe, s katerimi bi se osredotočili predvsem na dejavnosti, kot so razne zabave in koncerti, kjer je nadzor nad spoštovanjem pogoja PCT vprašljiv.

Po poročanju medijev naj bi bila ob prezasedenosti covidnih oddelkov na mizi namreč tudi možnost pošiljanja covidnih bolnikov v tujino, kar je za TV Slovenijo potrdil tudi koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta. Na ministrstvu za zdravje za STA tega niso želeli komentirati.

Za Radio Slovenija pa je Carotta potrdil, da so poizvedovanja za pomoč pri oskrbi covidnih bolnikov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, v tujini že stekla. “Ministrstvo za zdravje je tudi že začelo postopek sodelovanja z vsemi tremi sosednjimi državami, se pravi Italijo, Avstrijo in pa Madžarsko, pa tudi z Nemčijo, kjer bomo zaprosili za eventuelno pomoč pri oskrbi intenzivnih covidnih pacientov”, če bodo na intenzivnih oddelkih slovenskih bolnišnic presežene maksimalne kapacitete, je za radio povedal Carotta.

Medtem pa po državi potekajo poostrena preverjanja izpolnjevanja pogojev PCT (preboleli, cepljeni in testirani). Inšpektorji so med 18. in 31. oktobrom opravili nadzore v več kot 7000 objektih in pri več kot 28.000 osebah. Zaradi nepreverjanja pogoja PCT je inšpekcija prepovedala obratovanje enemu od bencinskih servisov in trgovini na območju nakupovalnega središča BTC.

Inšpekcijski nadzori so tudi pokazali, da posamezniki dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT ne želijo izkazovati. Nekateri posamezniki pa izražajo svoje nezadovoljstvo nad tistimi, ki izvajajo nadzor.

Poleg tega pa so policisti v preteklem tednu odkrili sedem potrjenih potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT. Šlo je za ponaredke potrdil o cepljenju, prebolevnosti in rezultatu hitrih testov, odkrili pa so jih tako na meji kot tudi v notranjosti države. Namestnik generalnega direktorja policije Stanislav Vrečar je opozoril, da hranjenje ali uporaba ponarejenih potrdil pomeni kaznivo dejanje ponarejanja listin. Policisti listino zasežejo, imetnika pa kazensko ovadijo. Za takšno kaznivo dejanje je zagrožena kazen do treh let zapora.

Nato pa policija preverja vse okoliščine glede te listine, zlasti kje, kako in kdaj so storilci takšno ponarejeno potrdilo pridobili. Tako skušajo ugotoviti identiteto ponarejevalca potrdil.

Zaradi zaostrenih epidemijskih razmer je vlada odločila, da se za obvladovanje epidemije covida-19 iz blagovnih rezerv sprosti skoraj 4,5 milijona kosov zaščitnih mask FFP2, 13.000 kosov rokavic latex, 1500 litrskih razkužil za roke, skoraj 5000 litrskih razkužil za površine ter dobre štiri milijone zaščitnih mask za splošno uporabo. Opremo bodo razdelili občinam, vrtcem, šolam in civilni zaščiti, pa tudi vojski in policiji, zdravstvu, socialno-zdravstvenim zavodom in kritični infrastrukturi.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen