Newyorški borzni indeksi v tednu dobrih poslovnih poročil ponovno navzgor

0

Newyorški borzni indeksi so v minulem trgovalnem tednu, ki je potekal v znamenju dobrih poročil podjetij o poslovanju v letošnjem tretjem četrtletju, ponovno porasli in postavili nove rekorde.

Širši indeks Standard & Poor’s 500 je v primerjavi s petkom preteklega tedna napredoval za 1,3 odstotka na 4605,38 točke, industrijski indeks Dow Jones za 0,4 odstotka na 35.819,56 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa za 2,7 odstotka na 15.498,39 točke.

Indeksi so narasli že v ponedeljek. Vlagatelje so spodbudili boljši dobički, ki so okrepili zaupanje v gospodarsko okrevanje, poleg tega pa se je v kongresu obetal dogovor o zakonu za povečanje porabe za socialo in okolje.

Družbeni medij Facebook je po zaprtju borz poročal o poslovnih rezultatih v tretjem četrtletju, ki so presegli pričakovanja Wall Streeta kljub vsem težavam, s katerimi se ubada po razkritjih internih dokumentov.

Rast indeksov se je nadaljevala tudi v torek, ko sta Dow Jones in S&P 500 dosegla nova rekorda. Indeks potrošniškega zaupanja v ZDA newyorške organizacije Conference Board je oktobra narasel na vrednost 113,8 točke s popravljene septembrske vrednosti 109,8 točke, kar je bila prva rast indeksa po treh mesecih nazadovanja.

Prodaja novih stanovanj in hiš pa je v ZDA septembra od avgusta narasla za 14 odstotkov na letno prilagojenih 800.000 enot, kar je sicer še vedno 17,6 odstotka manj kot septembra lani, ko so na letni ravni prodali 971.000 enot.

Pričakovanja je s poslovnimi rezultati v tretjem četrtletju preseglo dostavno podjetje UPS, po zaprtju borz pa so pozitivno presenetili med drugim še Microsoft, Alphabet in Twitter.

V sredo se je malce ustavilo in Dow Jones ter S&P 500 sta nazadovala, Nasdaq pa ponovno napredoval. Naročila trajnih dobrin v ZDA so septembra na mesečni ravni padla za 0,4 odstotka na 261,3 milijarde dolarjev, potem ko so avgusta v primerjavi z julijem narasla za 1,3 odstotka.

Coca-Cola je poročala, da je v tretjem četrtletju zabeležila 2,5 milijarde dolarjev čistega dobička, potem ko se je ta v enakem lanskem obdobju ustavil pri 1,7 milijarde dolarjev.

McDonalds je v tretjem četrtletju na račun višjih cen in ob odpiranju več trgov po pandemiji covida-19 na letni ravni zabeležil 22-odstotno rast čistega dobička, proizvajalec avtomobilov General Motors pa je ustvaril 2,4 milijarde dolarjev četrtletnega čistega dobička, kar je preseglo pričakovanja analitikov.

Indeksi so v četrtek zaradi dobrih poslovnih poročil nadaljevali z rastjo, čeprav je ministrstvo za trgovino poročalo, da je bila gospodarska rast ZDA v tretjem četrtletju le dvoodstotna.

Število novih vlog za nadomestilo zaradi brezposelnosti v ZDA pa se je po poročilu ministrstva za delo v tednu do 23. oktobra v primerjavi s tednom prej znižalo za 10.000 na 281.000. Gre za četrti zaporedni tedenski padec števila vlog in novo najnižjo vrednost od začetka pandemije.

Pričakovanja analitikov sta s poslovnimi rezultati med drugim presegla farmacevtski velikan Merck in Mastercard, pa tudi proizvajalec težke gradbene opreme Caterpillar. Po zaprtju borz je s četrtletnimi poslovnimi rezultati podrl rekorde Apple, kar pa analitikov vseeno ni zadovoljilo. Razočaral je tudi Amazon, Starbucks pa je pričakovanja presegel.

V petek sta o poslovanju poročala naftna velikana Exxon Mobil in Chevron ter oba presegla pričakovanja.

Ministrstvo za trgovino je poročalo, da se je potrošniška poraba septembra umirila, na mesečni ravni se je povečala za 0,6 odstotka. Letna inflacija, vezana na potrošniško porabo, pa se je pospešila na 4,4 odstotka, kar je najhitrejša rast po januarju 1991.

Indeks potrošniškega razpoloženja v gospodarstvu, ki ga izračunava univerza Michigan, pa je na mesečni ravni oktobra padel z s septembrskih 72,8 točke na 71,7 točke.

S&P 500 je letos doslej napredoval za 22,6 odstotka, Dow Jones za 17 odstotkov, Nasdaq pa za 20,3 odstotka.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen