Putin ob obletnici Gagarinovega zgodovinskega poleta za ohranitev vodilne vloge Rusije v vesolju

0

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes ob 60. obletnici poleta Jurija Gagarina v vesolje poudaril, da mora Rusija ostati vodilna jedrska in vesoljska sila. Obletnico so obeležili z različnimi dogodki po državi, poleta so se spomnili tudi ruski kozmonavti na Mednarodni vesoljski postaji (ISS).

“V novem, 21. stoletju, mora Rusija ohraniti status vodilne jedrske in vesoljske sile, saj je vesoljski sektor neposredno povezan z obrambo,” je Putin povedal na zasedanju vlade o razvoju vesoljskega sektorja.

“Analizirali bomo, kaj je treba storiti za okrepitev našega položaja v tej strateški industriji,” je dejal po poročanju tujih tiskovnih agencij. Pozval je k reviziji glavnih projektov in novi razvojni strategiji na področju vesolja.

Putin je čestital zaposlenim in veteranom ruskega vesoljskega sektorja ob dnevu kozmonavtike, ki ga vsako leto obeležujejo ob obletnici prvega poleta človeka v vesolje, ki ga je opravil Gagarin. Njegov polet je ruski predsednik, ki je pred tem obiskal spominsko obeležje na kraju Gagarinovega pristanka, označil za “mejnik, ki je spremenil svet”.

Obletnico so po državi obeležili z različnimi dogodki, med drugim televizije ves dan poročajo o tem.

Svoje sporočilo so poslali tudi štirje ruski kozmonavti, ki so na Mednarodni vesoljski postaji (ISS). “Gagarinov legendarni 108-minutni polet je postal zgled junaštva za vse njegove naslednike,” je povedal Oleg Novicki.

Ruska vesoljska agencija sicer obletnico obeležuje v težkih časih. V zadnjih letih se sooča s številnimi težavami, med drugim s korupcijskimi škandali, izgubili pa so tudi vesoljsko plovilo.

Vodja ruske vesoljske agencije Roskozmos Dmitrij Rogozin je danes zagotovil, da je Rusija tik pred “zelo pomembnimi spremembami” na področju vesolja.

Danes mineva natančno 60 let, odkar se je 27-letni ruski kozmonavt iz sovjetskega izstrelišča v Bajkonurju v današnjem Kazahstanu v vesoljski kapsuli Vostok 1 podal proti nebu.

Čez 11 minut in 16 sekund je Gagarin dosegel orbito. Poletel je preko Sibirije in Kamčatke, se nato obrnil proti jugu, letel prek Tihega oceana, severozahodno od Havajev, se na jugu Južne Amerike znova obrnil proti severu, dočakal sončni vzhod, preletel Afriko in se zatem po 108 minutah leta na višini sedmih kilometrov izstrelil iz kapsule ter dobrih deset minut kasneje s padalom pristal v bližini Saratova na reki Volgi na jugu današnje Rusije.

Gagarinov prvi polet v vesolje je pomenil novo veliko zmagoslavje sovjetskega vesoljskega programa v tekmi z ZDA. Pred tem je Sovjetska zveza leta 1957 v vesolje uspešno poslala prvi umetni satelit, Sputnik 1, nato pa v nadaljevanju vesoljske tekme žela uspeh za uspehom.

ZDA so bile na drugi strani ob uspehih sovjetske vesoljske tehnologije vse bolj pod pritiskom. Sprva so v Washingtonu sicer zanikali, da sploh sodelujejo v vesoljski tekmi, a že dober mesec dni po poletu Gagarina je tedanji ameriški predsednik John F. Kennedy naznanil ambiciozen vesoljski program, da bodo ZDA do konca desetletja poslale človeka na Luno.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen