Do torka pripombe socialnih partnerjev na predlog za demografski sklad

0

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se na današnji seji dogovorili, da bosta delodajalska in delojemalska stran ministrstvu za finance do torka posredovali glavne pripombe na vladni predlog za vzpostavitev demografskega sklada. Pogajanja o predlogu naj bi potekala vsaj do 15. januarja, pogajalci pa se bodo prvič sestali prihodnji petek.

Kot je za STA povedala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, so se člani ESS na seji, ki je tokrat prvič potekala na daljavo, seznanili z vsebino zakona o demografskem skladu in se dogovorili, da bosta obe strani – delodajalska in sindikalna – do torka ministrstvu za finance posredovali glavne pripombe.

Za petek bodo sklicali prvo sejo pogajalske skupine. “Želimo si, da bi pogajalci delovali pospešeno in se sestajali najmanj enkrat tedensko,” je dejala.

Na decembrski seji bodo pogajalci predstavili napredek pri dogovarjanjih, pogajanja pa naj bi potekala vsaj do 15. januarja. Na pobudo sindikalne strani so se dogovorili tudi za sprejem t. i. izjave o usklajenosti ob zaključku pogajanj. Gre za protokol, v katerem je med drugim navedeno, kateri členi so bili usklajeni in kateri ne.

Socialni partnerji so imeli predlog za vzpostavitev demografskega sklada na mizi že sredi oktobra in nato minuli teden, a je bila seja obakrat prekinjena. Prvič so jo prekinili zaradi predčasnega odhoda sindikatov in njihovega nezadovoljstva s socialnim dialogom, drugič pa zato, ker so socialni partnerji v razpravi na to temo želeli tudi prisotnost ministra za finance kot vodje resorja, ki je predlog pripravil. Premier Janez Janša je obljubil, da bo vlada predlog do sprejema v DZ vzporedno usklajevala s socialnimi partnerji.

Po tistem, ko je konec oktobra parlamentarno pot končal opozicijski predlog za vzpostavitev demografskega sklada, je zdaj aktualen le še vladni. Ta predvideva, da bi Nacionalni demografski sklad, ki bi nastal s preoblikovanjem Slovenskega državnega holdinga, prevzel upravljanje skoraj vseh državnih naložb in nadomestil dosedanje upravljalce.

Tako bi na enem mestu poenotili in po pričakovanjih vlade tudi izboljšali upravljanje državnih naložb, vire od tega pa bi demografski sklad porabljal delno za tekoči transfer v pokojninsko blagajno, delno za akumulacijo sredstev tudi prek vlaganja v nove naložbe, delno pa za ukrepe dolgotrajne oskrbe in družinske politike.

Na dnevnem redu seje ESS sta bila danes sicer še predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je DZ predložil državni svet, in pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti biološkim dejavnikom.

Je pa ESS danes začel tudi novo sejo, na kateri obravnava nacionalni načrt za okrevanje, ki bo podlaga za črpanje denarja iz 750 milijard evrov vrednega sklada EU za okrevanje po koronski krizi. V okviru tega bo Sloveniji namenjeno 5,2 milijarde evrov povratnih in nepovratnih sredstev.

“Točka je prišla na dnevni red na predlog sindikatov in delodajalcev in ne vlade, zato se je razvila debata, zakaj socialni partnerji spet nismo vključeni v sprejemanje pomembnega dokumenta,” je povedala Jerkičeva.

Sicer pa so po njenih besedah oblikovali strokovno skupino za sodelovanje socialnih partnerjev pri pripravi načrta. Vendar pa gradiva niso prejeli, saj ima še vedno oznako interno. “Je pa vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko obljubila, da bomo socialni partnerji vključeni v sprejemanje, in znova zagotovila, da se s tem ne mudi,” je dodala.

Vlada je osnutek načrta potrdila oktobra in ga že usklajuje z Evropsko komisijo. Državna sekretarka na vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Monika Kirbiš Rojs je ta teden izrazila pričakovanje, da bo do 1. decembra dokument usklajen s komisijo in socialnimi partnerji, 17. decembra naj bi ga vlada nato dokončno potrdila. Dokument ima okoli 300 strani in temelji na 10 področjih delovanja, ki jih bo Slovenija podprla z evropskimi sredstvi.

Na dnevnem redu druge današnje seje je med drugim še predlog novele zakona o poštnih storitvah, ki ga je v DZ s podpisi volivcev vložil Sindikat poštnih delavcev Slovenije in za katerega Jerkičeva pričakuje podporo ESS.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen