Šole lahko postanejo primarni vir okužb, zato zdravstveni strokovnjaki za dosledno spoštovanje priporočil
Raziskave kažejo, da predvsem nekoliko večji otroci in najstniki bistveno pogosteje širijo okužbo s koronavirusom, kot so to opisovali doslej, opozarja Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike. Ker bo v šolah več stikov med otroki, je možno, da bodo ti postali primarni vir okužbe v družini, zato je pozvala k spoštovanju priporočil v šolah.
Če smo v spomladanskih mesecih govorili, da otroci pravzaprav ne predstavljajo večjega izvora okužbe, se trenutni podatki spreminjajo, je pojasnila Logarjeva s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Po njenih navedbah otroci v prvih spomladanskih mesecih verjetno predstavljali takšnega tveganja, ker smo hitro začeli z zapiranjem šol in vrtcev, kar so storili tudi v drugih državah, nato pa so se ukrepi različno sproščali. Tako se je v zadnjem času nabralo več raziskav, ki kažejo, da zbolevajo tudi otroci, seveda z nekoliko drugačno klinično sliko kot odrasli, je dodala.
Pri otrocih po njenih navedbah velja, da manjši, kot so, manj je klinična slika specifična. Če odrasli bolniki najpogosteje navajajo glavobol, suh kašelj in vročino, so pri otrocih ti znaki pogosto odsotni, lahko gre samo za vročino, lahko se pojavijo nespecifični znaki, pogosteje so prisotne prebavne težave.
Pri tem je Logarjeva omenila zadnje raziskave, ki kažejo, da predvsem nekoliko večji otroci in najstniki bistveno pogosteje širijo okužbo, kot so to opisovali v prejšnjih mesecih. Za predšolske otroke pa raziskave po njenih navedbah dokazujejo sorazmerno visoko virusno breme v izločkih dihal, a se še ne ve natančno, ali je to pomembno tudi za samo širjenje ali gre samo za naravni potek bolezni, ki je pri otrocih drugačen kot pri odraslih.
Še vedno velja, da večina otrok preboleva bolezen v relativno blagi obliki in je redko potrebna hospitalizacija, se pa lahko pojavijo poznejši zapleti, saj lahko otroci po prebolelem covidu-19 razvijejo kawasakijevi bolezni podoben sindrom s povečanim imunskim odzivom, ki ima lahko hude posledice na srce oziroma žile, je pojasnila Logarjeva. Prav tako je opozorila, da lahko otrok okužbo prenese na druge družinske člane. Otrok doslej ni primarni izvor okužbe v družini, ampak se naleze od družinskih članov. Ker bo v šolah več stikov med otroki, pa je možno, da bodo otroci postali primarni vir okužbe v družini, je opozorila.
Zato je po njenem mnenju še toliko bolj pomembno, da se v šolah in drugih institucijah držijo vseh podanih priporočil, med katerimi so nošenje mask v prostorih, razkuževanje prostorov, umivanje in razkuževanje rok, vzdrževanje smiselne razdalje med otroki, ko so v razredih. Ob tem je opozorila, da je verjetnost širjenja okužbe v zaprtih prostorih bistveno večja kot denimo na igriščih.
Pomembno je tudi, kot je poudarila, da starši v šolo pošiljajo otroke, ki so zdravi in nimajo kliničnih znakov okužbe, in da vsi upoštevamo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). “Na ta način bomo ustvarili možnost, da ne bo potrebno zapiranje šol,” je dejala.
Tudi nošenje maske za otroka ne predstavlja nobenega negativnega psihološkega učinka, če mu pravilno razložimo, zakaj so potrebne, je dejala.