Zaprti hoteli v času praznikov za slovenski turizem velik udarec, okrevanje po koncu epidemije koronavirusa bo dolgotrajno
Velikonočni in prvomajski prazniki so običajno en od vrhuncev leta za slovensko turistično gospodarstvo, letos pa hoteli zaradi epidemije novega koronavirusa ostajajo zaprti. Izpad prihodka se bo štel v milijonih. Tudi ko se bodo po umiritvi razmer hoteli enkrat odprli, bo izpad prometa ob odpovedi rezervacij zelo velik, opozarjajo v turizmu.
Kot so za STA povedali v družbi Sava Turizem, jim je novi koronavirus prekrižal izjemno obetaven začetek leta, saj je povzročil popoln izpad prometa. Napovedi turističnih analitikov pa so tudi za prihajajoče mesece vse prej kot optimistične.
“Gre za situacijo, na katero nimamo prav velikega vpliva, turizem pa je panoga, za katero se ocenjuje, da bo med najbolj prizadetimi, okrevanje pa bo dolgotrajno,” so izpostavili.
Skladno z odlokom vlade o zaprtju turističnih in gostinskih obratov so 17. marca tudi v družbi Sava Turizem zaprli vse svoje objekte, obrate in zdravstvene centre. Tako družba od zaprtja ne ustvarja nobenih prihodkov več. Glede na odpovedi rezervacij še za prihodnje mesece pa bo izpad prometa tudi po odprtju hotelov in drugih turističnih objektov za turistične družbe velik, so ocenili v Sava Turizmu.
Kot so dodali, bodo določeni hoteli oziroma obrati po vsej verjetnosti ostali še nekaj časa po umiritvi razmer zaprti. “Naša osnovna skrb v tej situaciji je poskrbeti za zdravje zaposlenih, ohraniti čim več zaposlitev in narediti vse za stabilno poslovanje družbe,” so poudarili.
V Istrabenz Turizmu so za STA pojasnili, da je predvideno zaprtje njihovih hotelov do 15. maja. V primeru izboljšanja splošnega stanja in razmer na trgu, pa so pripravljeni na hitro odprtje hotelov. Kar se tiče kadra, so, podobno kot v drugih turističnih podjetjih, zaposlene večinoma napotili na čakanje na delo, le peščica jih dela od doma, nekaj pa jih je v tem času pokoristilo ure.
Zelo velik izpad prihodkov bodo imeli hotelirji v času velikonočnih in prvomajskih praznikov. V skupini Sava Hotels & Resorts so bili omenjeni prazniki v zadnjih letih tradicionalno zelo dobri. Še pred mesecem dni so bile napovedi tudi za letošnje praznike na približno enaki ravni kot pretekla leta. “Glede na to, da smo letos, skladno z odlokom vlade zaprti, pa smo z gosti v večjem delu dogovorili prestavitve njihovih počitnic na kasnejši termin,” so pojasnili.
Ponekod imajo ponudniki turističnih namestitev še vedno v sistemu rezervacije za prvomajske praznike, ki doslej še niso bile stornirane, saj še ni jasno, ali bodo takrat že lahko obratovali. V Termah Olimia imajo tako denimo v sistemu med rezervacijami zaenkrat še okoli 120 oseb, kar je le 10 odstotkov od tega, kar je običajno za prvi maj. Večinoma so to domači gostje in približno tretjina tujcev iz bližnjih držav, so za STA pojasnili v Termah Olimia.
V Rimskih Termah medtem rezervacije za prvomajske praznike kažejo na 40-odstotno zasedenost, pri čemer imajo rezervacije iz Avstrije, Nemčije in nekaj iz Slovenije. Večina že potrjenih rezervacij pa je bila stornirana oziroma prestavljena na druge termine, so pojasnili v Rimskih Termah, kjer prav tako še ne vedo, ali bodo za prvomajske praznike že lahko delovali.
Kot je izpostavil direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer, se z vsakim dnem ekonomska škoda povečuje za več sto tisoč evrov. V vseh zdraviliščih, razen v treh, kjer so najtežji pacienti na negovalnih oddelkih po posebnem varnostnem režimu napoteni na rehabilitacijo, so vse zaposlene poslali na koriščenje viška ur ali lanskega dopusta oziroma na čakanje. Na treh negovalnih oddelkih pa dela samo zdravstveno osebje.
“Ko bodo zdravilišča ponovno lahko začela delovati, pričakujemo zelo počasno okrevanje, ki bo v veliki meri odvisno od veljavnih zdravstvenih predpisov in navodil. Največje zaupanje bo doseženo, ko bomo imeli zares zanesljiva zdravila in spoznanje, da lahko tudi ob morebitni okužbi bolezen prebolimo brez (naj)hujših posledic. Šele takrat se bo turizem pričel počasi vračati in postopno rasti,” je ocenil Altbauer.
V Sava Turizmu so prepričani, da bo vlada v pravem trenutku ocenila, kdaj je varno zagnati turistično gospodarstvo. Vpliv na to bodo imeli varnostni ukrepi oziroma omejitve tako doma kot v tujini, pa tudi odpiranje meja, saj velik delež predstavljajo tuji gostje. “Vsekakor pa moramo biti pripravljeni na ponovno odprtje s številnimi ukrepi, ki bodo preprečevali širjenje okužbe in zagotavljali našim gostom varno bivanje,” so izpostavili.
Kar se tiče rezervacij za poletje in jesen, trenutno beležijo odpovedi individualnih gostov za poletje v manjšem obsegu, za jesen pa še ne. Ker želi za obdobje april in maj veliko gostov rezervacije odpovedati, jih spodbujajo, da bi jih čim več prestavili na prihajajoče mesece. “Hkrati se pripravljamo tudi na obdobje po epidemiji, ko bo potrebno sprejeti t.i. novo realnost z novimi poslovnimi modeli in načini poslovanja,” so pojasnili.
V času epidemije se Sava Turizem angažira tudi na področju pomoči. Družba je tako prejšnji teden podarila 1250 mask in druge zaščitne opreme Civilni zaščiti Šmarje pri Jelšah. Pridružila se je tudi pozivu k donaciji za nakup zaščitne opreme za zdravstvene delavce in respiratorje. Svoje hotele v Zdravilišču Radenci in na Bledu pa so na pobudo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ponudili v uporabo državi, če bo to potrebno.