V jeseniški bolnišnici ni prostora za sprejem bolnikov s koronavirusom

0

V Splošni bolnišnici Jesenice, kjer že vrsto let opozarjajo na veliko prostorsko stisko, nimajo prostora, kjer bi lahko zdravili bolnike s koronavirusno boleznijo. Če bi bilo nujno, bi si lahko pomagali s kontejnerji, v katere so nameravali premestiti negovalni oddelek v času energetske sanacije stavbe.

V bolnišnici upajo, da ne bodo dobili bolnikov s koronavirusom. “Če jih bomo, bo to, glede na možnosti, ki jih imamo v naši hiši, zelo težka situacija,” je za STA povedal v. d. direktorja Splošne bolnišnice Jesenice Miran Rems.

Kot je pojasnil, so se sicer, kolikor je bilo glede na prostorsko stisko to mogoče, pripravili za primer, če bi dobili bolnika, ki bi bil denimo poškodovan in bi bil sočasno okužen s koronavirusom.

Na ta način bi bolnike z blažjo obliko koronavirusne bolezni še lahko sprejeli. Ne vidi pa Rems nobene možnosti, da bi v jeseniški bolnišnici izvajali intenzivno zdravljenje bolnikov s koronavirusno boleznijo, saj za takšno intenzivno nego nimajo prostorskih pogojev.

Jeseniška bolnišnica nima niti kadrovskih rezerv. Že sicer jim močno primanjkuje sester in trenutno jih je zgolj toliko, da s pomočjo premeščanja lahko zapolnijo vsa delovišča, ki jih potrebujejo. Če bi potrebovali intenzivnejše zdravljenje za bolnike s koronavirusom, bi bili zato tudi s kadrom zelo na tesno.

Čeprav v bolnišnici v času epidemije izvajajo zgolj operacije, ki so urgentne ali zelo nujne oziroma take, brez katerih bi se stanje bolnikov zelo poslabšalo, ne morejo vzpostaviti prostorske in kadrovske rezerve za primer, da bi bili primorani sprejemati bolnike s koronavirusom.

“Ne moremo na primer bolniku z napadom ledvičnih kamnov, vnetjem ledvic ali pljučnico reči, vi pa pridite drugi teden, ker niste nujni. Vse, kar obravnavamo v bolnišnici, so stanja, ki potrebujejo hospitalizacijo. Te stvari morajo teči ne glede na epidemijo,” je izpostavil Rems.

Da bolnike v bolnišnici, ki bi bili v primeru okužbe s koronavirusom najbolj rizični, varujejo, so uvedli protokol, da so en trakt bolnišnice spremenili v oddelek za izolacijo. Vanj namestijo bolnike, ki potrebujejo hospitalizacijo. Tam počakajo, dokler ne dobijo rezultata brisa, da so negativni na koronavirus. Šele nato jih namestijo na oddelek, na katerega spadajo.

Okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi v jeseniški bolnišnici doslej nimajo. “Naša komisija za bolnišnične okužbe se vsak dan sestane in pospešujemo akcije za zaščito zaposlenih, da se maksimalno varujemo, da bomo na razpolago, ko bo to potrebno,” je poudaril Rems.

Zaščitne opreme imajo trenutno dovolj za tak model dela, kot ga imajo sedaj. Če bi v bolnišnici dobili že zgolj enega bolnika, ki bi bil pozitiven na koronavirus, pa bi bila situacija povsem drugačna. Če bi morali vsi zaposleni nositi zaščitno opremo, bi namreč ta pošla že v dnevu ali dveh in potem bi morali izvajati strokovno vprašljivo racionalizacijo. Zato Rems upa, da bo obljubljena oprema čim prej prispela.

Vodstvo jeseniške bolnišnice je v danih razmerah tudi predlagalo ministrstvu za zdravje kot investitorju, naj prekine načrtovano energetsko sanacijo bolnišnice. “Menimo, da je to absolutno nujno, saj si ni mogoče predstavljati, da čez teden ali dva, ko bo verjetno vrhunec bolnikov s koronavirusom, pridejo gradbinci in začnejo dajati ven okna ter vrtati po hiši. To zagotovo ni primeren čas za kaj takega,” je izpostavil Rems.

Je pa v tej zgodbi tudi nekaj pozitivnega, in sicer da so kontejnerji, v katere bodo selili negovalni oddelek v času energetske sanacije, že postavljeni. V roku enega tedna naj bi bili tudi že opremljeni in potem jih bodo, če bo treba, lahko uporabili tudi za morebiten sprejem bolnikov s koronavirusom. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen