Ameriški predsednik Donald Trump se je v torek v Washingtonu srečal z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisom. Pogovori so minili v znamenju zaostrovanja odnosov ZDA z Iranom. Trump je ob tem v odgovorih na novinarska vprašanja omilil svojo grožnjo z napadi na iranske kulturne objekte.
Ameriški predsednik in prva dama Melanija Trump sta grškega premierja in njegovo soprogo v Beli hiši gostila v času visoke napetosti z Iranom zaradi ameriške usmrtitve poveljnika elitnih enot iranske revolucionarne garde Al Kuds generala Kasema Solejmanija.
Trump je Solejmanija za pošast in terorista, ni pa odgovoril na vprašanje, kaj je bila tista neposredna in takojšnja grožnja, zaradi katere je izdal ukaz za raketni napad nanj. “Rešili smo veliko življenj,” je zatrdil.
Po Solejmanovi likvidaciji je Iran napovedal maščevanje, Trump pa je odgovoril s tvitom o 52 tarčah, med katerimi da so tudi iranski kulturni objekti. Člani njegove vlade so pohiteli z zagotovili, da ameriška vojska ne bo izvrševala vojnih zločinov, Trump pa je grožnjo najprej ponovil, v torek pa se je vendarle potegnil nazaj.
“Iran lahko razstreli vse, kar imamo in jih nihče ne more ustaviti. Mi pa bi morali biti glede na različne zakone zelo previdni z njihovimi kulturnimi objekti. Veste kaj? Če je to zakon, potem v redu, jaz rad ubogam zakone,” je dejal Trump. Dodal pa je, da bo Iran trpel hude posledice, če karkoli stori.
Bombardiranje iranskih kulturnih objektov je med drugimi odsvetoval tudi vodja republikanske senatne večine Mitch McConnell. Senat ima v rokah Trumpovo usodo zaradi ustavne obtožbe, ki sicer še ni prišla v senat.
Na vprašanje o ameriških vojakih v Iraku je Trump odgovoril, da si na določeni točki želijo zapustiti Irak, a to še ni zdaj. “Če odidemo, je potrebno omeniti, da smo porabili izjemno veliko denarja za gradnjo letališč in zgradb in hočemo denar nazaj. Ampak nekaj se bomo dogovorili. O sankcijah govorim le, če nas ne bodo obravnavali spoštljivo,” je dejal.
Grški premier Micotakis pa je opozoril predvsem na napete odnose s Turčijo. Povedal je, da se njegova država zelo zanima za nakup ameriških lovskih letal F-35, potem ko so ZDA zaradi nakupa ruske protizračne obrambe Turčijo izločile iz sodelovanja v programu urjenja in nakupa teh letal.
Micotakis je tudi izrazil pričakovanje, da bo dobil ameriško podporo za zagotavljanje regionalnega miru in varnosti, potem ko sta Turčija in Libija novembra podpisali dogovor o varnostnem in vojaškem sodelovanju ter jurisdikciji na morju, ki mu Grčija ostro nasprotuje. (sta/ured)