Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bodo danes v Ženevi na drugem izrednem sestanku v tednu dni odločali, ali izbruh novega koronavirusa na Kitajskem, ki je zahteval že 170 življenj, predstavlja grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. Doslej so to razglasili petkrat, med drugim ob izbruhu prašičje gripe.
Poseben odbor strokovnjakov WHO odloča o razglasitvi grožnje svetovnemu javnemu zdravju (PHEIC), ko se pojavi resna, nenadna, nenavadna in nepričakovana grožnja. Razglasi se jo, če se pojavi nenavaden incident, ki predstavlja grožnjo javnemu zdravju drugih držav, tako da se bolezen širi preko meja in ki bi potencialno potreboval mednarodno koordiniran odziv.
V okviru razglasitve okrepijo ukrepe za preprečitev globalnega širjenja. Pogosto objavijo nasvete o potovanju in trgovanju. Države so dolžne poročati o razvoju razmer in se na pojave primerno odzvati.
Razglasitev velja za določen čas in na vsakih nekaj mesecev preverjajo stopnjo grožnje.
Mehanizem za razglasitev PHEIC so razvili po izbruhu sarsa med letoma 2002 in 2003. Od leta 2009 so razglasili pet groženj svetovnemu javnemu zdravju. Leta 2009 je postala grožnja svetovnemu javnemu zdravju prašičja gripa, leta 2014 otroška paraliza in ebola v državah Zahodne Afrike, med letoma 2015 in 2016 virus zika ter lani poleti izbruh ebole v DR Kongo. Slednji izbruh še vedno predstavlja grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. Novi koronavirus iz Kitajske bi lahko postal šesta grožnja svetovnemu javnemu zdravju.
Vir: spletna stran WHO, portal Deutsche Welle (sta/ured)