»Dr. Jože Pučnik je velik del svojega življenja živel na zahodu in zaradi tega je vedel, da je demokracija zgolj forma, ki se jo da tako ali drugače prilagajati, zavijati in zlorabljati, če v tem okviru ni politične kulture,« je ob položitvi cvetja na grob dr. Jožeta Pučnika povedal predsednik SDS Janez Janša.
Na današnji dan mineva sedemnajst let od smrti očeta slovenske državnosti dr. Jožeta Pučnika, ki je bil motor slovenskega osamosvajanja in demokratičnih procesov, ki so se v Sloveniji začeli dogajati ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja.
V začetku svojega nagovora je predsednik SDS Janez Janša povedal, da letos obeležujemo veliko tridesetletnic iz časov, ki so bili usodni za zgodovino slovenskega naroda. »V letošnjem letu obhajamo 30. obletnico tistih najbolj usodnih časov v zgodovini slovenskega naroda, katerim je bil v političnem in družbenem smislu boter prav dr. Jože Pučnik,« je dejal Janez Janša in dr. Jožeta Pučnika označil kot pogumnega moža, ki je bil eden redkih, ki je razumel dogajanje tistega časa. Ob tem je spomnil na pomembne Pučnikove besede v času osamosvojitvenih procesov, ko je dejal »da je zdaj čas in da če bomo Slovenci ta trenutek zamudili, potem je veliko vprašanje, kdaj bo prišel naslednji, zagotovo pa ne v času naše generacije.«
Janez Janša je vse prisotne opomnil, da je bil dr. Jože Pučnik tisti, ki je v času demokratizacije in osamosvajanja Slovenije nosil na svojih ramenih veliko breme odgovornosti in je upal reči samostojni Sloveniji DA. Po besedah Janše je res, da so se glede razpisa plebiscita o samostojni Sloveniji demokratično usklajevali, vendar je ob tem opozoril, da je bil dr. Pučnik tisti, ki je stal za to odločitvijo, kljub nevarnim in težkim časom. »Tveganje in odločnost v tistem času je bila tista, ki je odločila in ta odločnost je bila koncentrirana v dr. Jožetu Pučniku.«
»Tretja stvar, ki se jo mogoče zavedamo v zadnjem času v zvezi z mislijo dr. Jožeta Pučnika, so njegove besede zapisane v njegovi prvi knjigi, kjer je navedel, da je za demokracijo potrebna tudi politična kultura. Pred 30 leti se nam je zdelo to samo po sebi umevno. Zdelo se nam je, da če bomo imeli svobodne in večstrankarske volitve, bodo ljudje sami izbirali in izvolili najboljše in da se bo šlo po strmi poti naprej proti napredku v materialnem, kulturnem in duhovnem smislu tako kot smo si predstavljali, da se to dogaja na zahodu Evrope,« je povedal predsednik SDS in nadaljeval: »Dr. Jože Pučnik je velik del svojega življenja živel na tem zahodu in zaradi tega je vedel, da je demokracija zgolj forma, ki se jo da tako ali drugače prilagajati, zavijati in zlorabljati, če v tem okviru ni politične kulture. Mi se šele po treh desetletjih zavedamo, kaj to pomeni. Živimo namreč v državi, kjer je možno hkrati poveličevati zločine, celo genocid in množične poboje ter jokati za teroristi in se hkrati razglašati za naprednega, strpnega, progresivnega in kulturnega, skratka za vzor celemu svetu. To je seveda politična nekultura.«
Predsednik SDS Janez Janša je svoj nagovor zaključil s sledečimi besedami: »Vse, kar nek narod doseže v svoji zgodovini, je potrebno razvijati in braniti, sicer mnogi sijajni dosežki propadejo v vrtincih zgodovine. Nič ni dano za večno, razen Božjega kraljestva, in na ljudeh je, da se iz dobrih ter slabih praks zgodovine učimo tisto, kar je prav in dobro za prihodnost. Spomin na dr. Jožeta Pučnika bomo ohranili v trajnem spominu in veličina njegovih misli ter dela v svoji celoti šele prihaja.«
Kratko slovesnost je spremljala tudi slovenska pesem in recital podpredsednice SDS Jelke Godec.
Res je, dr. Pučnik je to vedel, zelo dobro pa spoznal tudi govornika in njegovo ” kulturo”.
strinjam se ,zelo dober spletkar ne pa pameten politik,saj se je učil na poti v Kumrovec
LP
Joško
Lepe besede g. Janeza Janše!
O dejanjih pa raje molčimo?
jugoslovenski levičar je vedno hinavska smrdeča mafijsko totalitarno NEDEMOKRATIĆNA svi nja……vedno…ni ga levičarja v slo, hr, bh , čg ali srb , ki bi razumel toliko manj sprejel demokracijo….ajd..