DZ na januarski seji dokončno o predlogu za ukinitev dopolnilnega zavarovanja

0

DZ bo na redni januarski seji po vetu državnega sveta ponovno odločal o noveli zakona o davku na tonažo, poslance pa čaka tudi končna odločitev o usodi predloga za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Lotili se bodo še prvega branja predlagane zakonodaje za pregon oziroma omejitev delovanja t. i. vard ali vaških straž.

Kolegij predsednika DZ je danes določil dnevni red januarske seje, ki se bo začela 27. januarja. Na njej bodo poslanci po vetu državnega sveta ponovno odločali o noveli zakona o davku na tonažo. Novela bi posebno ureditev plačevanja davka za ladjarje podaljšala za deset leti, državni svetniki pa so menili, da bo Slovenija s sprejemom zakona dokončno izgubila svojega ladjarja, kar bo imelo nepopravljive posledice.

Podpora predlogu ob ponovnem odločanju, na katerem potrebuje vsaj 46 poslanskih glasov, je precej negotova, saj je ob prvem glasovanju zanj glasovalo le 41 poslancev, medtem ko jih je bilo 39 proti. Novele ob ponovnem odločanju ni podprl niti odbor za finance.

Poslance konec januarja čaka tudi tretja obravnava oz. glasovanje o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero bi ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje in uvedli obvezni pavšalni prispevek v višini 29 evrov. Novelo zakona je vložila Levica, parlamentarni odbor za zdravstvo pa je zakonski predlog z dopolnili koalicije bistveno spremenil. Na decembrski drugi obravnavi na plenarni seji pa je DZ izglasoval še 11 dopolnil, ki so prišla iz vrst koalicije.

Kakšna bo usoda predloga, še ni jasno, saj so imeli predvsem opozicijski poslanci številne pomisleke, kritike je bilo slišati tudi iz koalicije. Tudi minister za zdravje Aleš Šabeder je opozoril na morebitne pasti in poudaril, da sicer podpira ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, vendar mora biti ta celovita in odgovorna.

Na januarski seji bo DZ na zahtevo poslanske skupine SDS opravil tudi splošno razpravo o vladnem predlogu zakonodaje, ki bo omogočila pregon oziroma omejitev delovanja t. i. vard ali vaških straž. Gre za dopolnitve zakona o nadzoru državne meje in novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki med drugim sankcionirata nošenje imitacij orožja in uniform. Ker sta predloga vsebinsko povezana, bodo poslanci splošno razpravo opravili o obeh skupaj.

Vlada je sicer predlagala, da se predloga v DZ obravnavata po nujnem postopku, a takšen predlog na seji kolegija predsednika DZ konec novembra ni naletel na zadostno podporo. Tedaj so bili tako do vsebine sprememb kot kot do tega, da bi se sprejemala po nujnem postopku, kritični predvsem v opoziciji, popolnoma zadovoljni pa niso bili niti v vseh koalicijskih strankah.

Poleg omenjenih zakonskih besedil bodo poslanci na plenarni seji obravnavali še spremembe zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov, ki izenačujejo zneska za malico za delavce v javnih in zasebnih komunalnih podjetjih. Prav tako se bodo lotili novele zakona o delavcih v državnih organih, s katero bi odpravili neenakost zaposlenih v državnih organih pri priznavanju dodatnih dni dopusta.

Kolegij predsednika DZ je danes še sklenil, da se novela interventnega zakona, s katerim državni svet predlaga, da bi se pokojnine decembra 2020 izredno uskladile odstotkovno in ne nominalno, obravnava po skrajšanem postopku. Prav tako so predstavniki poslanskih skupin potrdili skrajšani postopek obravnave novele zakona o vodah, s katero vlada spreminja dovoljeno porabo Sklada za vode, ki bi lahko po novem financiral interventne ukrepe po naravnih nesrečah. Po skrajšanem postopku bo DZ obravnaval tudi predlog sprememb zakona o družbi Slovenske železnice, s katerim želijo v Levici preprečiti privatizacijo družbe. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen