KNJF: Zaradi slabega in neučinkovitega upravljanja vrednost Telekoma iz leta v leto nižja

0

Vrednost Telekoma Slovenije se je v samo štirih letih zaradi slabega in neučinkovitega upravljanja države oziroma Slovenskega državnega holdinga znižala za skoraj pol milijarde evrov.

Člani in članice komisije za nadzor javnih financ so na današnji nujni seji na predlog poslanske skupine SDS obravnavali problematiko neuspešnega in neučinkovitega upravljanja državne naložbe Telekom Slovenije.

Telekom Slovenije je velik in pomemben vir prihodkov državnega proračuna, zaradi česar ima uspešnost poslovanja tudi velik vpliv na javne finance. Žal pa vrednost družbe Telekom Slovenije iz leta v leto upada. Družba tudi čedalje težje zagotavlja visoke dividende oziroma je izplačilo le-teh v prihodnosti ogroženo, kar bo imelo negativen vpliv tudi na javne finance. Po našem mnenju krivda za upadanje vrednosti Telekoma leži v neuspešnem in neučinkovitem upravljanju, ki se kaže v številnih aferah in primerih slabega korporativnega upravljanja.

Zadnji primer neuspešnega in neučinkovitega korporativnega upravljanja Telekoma Slovenije je afera Antenna. Leta 2013 sta Telekom Slovenije in grška družba Antenna Group ustanovili skupno družbo Antenna TV SL, ki upravlja televizijske programe Planet. Ob ustanovitvi te družbe je imel Telekom Slovenije v njej 49 % delež, Antenna Group pa 51 % delež. Družba vseskozi posluje z veliko izgubo, do danes naj bi Telekom Slovenije za delovanje omenjene družbe zagotovil okoli 58 milijonov evrov.

Leta 2016 je Telekom Slovenije z dokapitalizacijo Antenna TV SL postal njen 66 % lastnik, grška družba Antenna Group pa je pridobila prodajno opcijo za svoj 34 % delež, ki ga je tudi uveljavljala. Ker je bila razlika ocene vrednosti te družbe med Telekomom Slovenije in Antenno Group zelo velika, ni prišlo do dogovora in Antenna Group je vložila zahtevo za arbitražo s sedežem v Švici. Arbitražno sodišče je razsodilo v prid Antenne Group in Telekomu Slovenije naložilo, da mora izplačati kupnino za družbo  Antenna TV SL v višini 17,595 milijonov evrov. Poleg tega mora Telekom Slovenije plačati še 22,9 milijonov evrov vseh ostalih stroškov, med katerimi se znajdejo tudi stroški za Evropski center za reševanje sporov Katarine Kresal.

Ključno pri vsem skupaj je vprašanje strokovnosti in kakovosti odvetniškega in ekonomskega svetovanja oziroma storitev, ki je privedlo do tega, da je Arbitražno sodišče dosodilo v prid  Antenni Group. Skupaj s stroški arbitražne razsodbe je Telekom Slovenije v Antenno TV SL vložil preko 80 milijonov evrov.

V zvezi z afero Antenna je 30. avgusta 2019 potekala skupščina Telekoma Slovenije, na kateri pa mali delničarji niso dobili odgovorov. Skupščino je zaznamoval tudi svojevrsten škandal in v nebo vpijoč primer slabega upravljanja državnih naložb, saj se skupščine ni udeležil nihče izmed devetih nadzornikov, manjkal je tudi predsednik uprave.

Telekom Slovenije že dlje časa pretresajo tudi afere t. i. zlatega padala oziroma visokih odpravnin predsednikov uprav, in sicer Matjaža Merkana, ki je družbo vodil manj kot dva meseca, nekdanjega dolgoletnega predsednika uprave Rudolfa Skobeta in odstopljenega delavskega direktorja Deana Žigona.

Številne afere zagotovo vplivajo na vrednost družbe. Leta 2015 je bilo za Telekom Slovenije ponujenih 850 milijonov evrov, danes je družba na borzi vredna le še dobrih 371 milijonov evrov. To pomeni, da se je vrednost Telekoma Slovenije v samo štirih letih zaradi slabega in neučinkovitega upravljanja države oziroma Slovenskega državnega holdinga znižala za skoraj pol milijarde evrov.

V poslanski skupini SDS so pripravili tri predloge sklepov:

1. Komisija za nadzor javnih financ poziva Vlado RS, da naloži Slovenskemu državnemu holdingu, da v roku 30 dni pripravi poročilo o uspešnosti, učinkovitosti in gospodarnosti naložbe v družbo Antenna TV SL ter poročilo o ravnanju članov organov nadzora in uprave družbe Telekom v primeru spora z družbo Antenna Group glede družbe Antenna TV SL, in ju posreduje Državnemu zboru.

2. Komisija za nadzor javnih financ poziva Vlado RS, da naloži Slovenskemu državnemu holdingu, da v roku 15 dni pripravi odziv in podrobno poročilo na postavljena vprašanja s strani Društva Malih delničarjev Slovenije glede problematike družbe Antenna TV SL, ki so bila postavljena na skupščini Telekoma Slovenije 30. avgusta 2019 ter navede, če in katere ukrepe za ugotavljanje odgovornosti bo sprejel, ter to poročilo posreduje Državnemu zboru.

3. Komisija za nadzor javnih financ  poziva Vlado RS, da naloži Slovenskemu državnemu holdingu, da v poročilu iz prejšnjega sklepa navede tudi podatke o odpravninah bivših predsednikov oziroma članov uprave družbe Telekom.

Komisija je o problematiki upravljanja z 62,5 odstotka delnic Telekoma Slovenije v lasti države razpravljala na zahtevo poslanske skupine SDS. Od leta 2015 se je cena delnice Telekoma Slovenije znižala za tri- do štirikrat, posledično ima država manj premoženja in skozi nižje dividende so manjši tudi prihodki državnega proračuna, je dejal poslanec te stranke Andrej Šircelj.

Krivda za upadanje vrednosti je po prepričanju predlagateljev seje v neuspešnem in neučinkovitem upravljanju te naložbe. Predstavniki nadzornikov in države so zato slišali vrsto očitkov na svoj račun. Zvonko Černač (SDS) je denimo ugotovil, da interes Slovenskega državnega holdinga (SDH) očitno ni, da se dolgoročno vrednost družbe poveča, pač pa ravno obratno – da se jo želi še dodatno zmanjšati.

“Očitno je treba SDH razpustiti, takih upravljalcev državnega premoženja ne potrebujemo,” je bil kritičen Černač, ki svojega premoženja holdingu ne bi zaupal v upravljanje, saj bi se mu vrednost premoženja zmanjševala.

“Imam vtis, da je pri upravljanju državnega premoženja pomembno predvsem to, kaj komu koristi, in predvsem, da slučajno ne bi bil kdo za kaj odgovoren,” je bil kritičen do upravljanja s premoženjem države tudi Robert Polnar (DeSUS). Poslovno poročilo Telekoma Slovenije je polepšano, premoženjsko stanje pa ponarejeno, je ugotovil.

“Kaj namerava država s to naložbo?” je vprašal Jernej Vrtovec (NSi), Franc Breznik (SDS) pa je pozval k čim prejšnji prodaji Telekoma Slovenije. “Prodajte ga v tem trenutku, sicer nas bo v naslednjih letih bolela glava,” je dejal. Tehnoloških sprememb, ki se napovedujejo v panogi, namreč družba po njegovi oceni ne bo zmogla.

Za padec vrednosti Telekoma Slovenije je odgovoren nekdanji predsednik uprave Rudolf Skobe, ki bi moral po Černačevih besedah danes sedeti v zaporu na Dobu. “Moraš biti res umetnik, da v treh letih družbo, kot je Telekom Slovenije, ki je bila nekoč monopolist na svojem področju, spraviš na kolena,” je dejal.

Člani komisije so opozarjali predvsem na zgrešeno Telekomovo naložbo v družbo Antenna TV SL, ki mu jo je po sporu z grškim partnerjem arbitražno sodišče v Švici naložilo odkupiti za plačilo kupnine v višini 17,6 milijona evrov skupaj z zamudnimi obrestmi in plačilom stroškov postopka. Država bo zaradi tega dobila manj dividend, na slabšem pa bomo vsi davkoplačevalci, so opozarjali.

Vlado so pozvali, naj SDH v roku 60 dni naloži pripravo poročila o uspešnosti, učinkovitosti in gospodarnosti naložbe v družbo Antenna TV SL, kot tudi poročilo o ravnanju nadzornikov in uprave Telekoma Slovenije v sporu z grškim partnerjem glede te naložbe. SDH naj prav tako pripravi odgovore na neodgovorjena vprašanja društva Mali delničarji Slovenije (MDS) z zadnje skupščine glede Antenne TV SL. Ta se je sicer medtem preimenovala v Planet TV.

Državni sekretar na finančnem ministrstvu Alojz Stana je sicer opozoril, da vlada holdingu ne more nalagati priprave poročil o teh vprašanjih, to lahko storita le uprava in nadzorni svet. Enako je dejal predsednik uprave SDH Gabrijel Škof, ki je povedal, da razpolagajo le s tistimi podatki, ki so odstopni tudi vsem ostalim delničarjem.

Škof je poslovanje Telekoma Slovenije ocenil kot uspešno. V primerjavi s konkurenčno družbo A1 Slovenija je bil lani uspešnejši po vrsti kazalnikov, tudi za investicije je namenil večji delež prihodkov, je dejal. “Telekom Slovenije je dobro, tehnološko napredno podjetje, v katerem je združeno veliko znanja in izkušenj zaposlenih,” je zagotovila tudi predsednica nadzornega sveta družbe Barbara Kürner Čad.

Člani komisije so danes vlado še pozvali, naj SDH v omenjenem poročilu navede tudi podatke o odpravninah bivših predsednikov oziroma članov uprave Telekoma Slovenije. Zanimalo jih je predvsem, koliko je ob odhodu iz družbe prejel Skobe, ki je s položaja predsednika uprave odšel aprila, a ostal zaposlen v družbi še do konca novembra.

Ta podatek je že na seji izračunal predsednik MDS Rajko Stankovič. Skobe je imel 13.000 evrov bruto plače, odstopil je aprila in do konca novembra je dobil še 7,5 plače, je povedal. Prejel je torej 97.500 evrov plače in še 78.000 evrov odpravnine, skupaj torej 175.500 evrov, je izračunal. Ne ve pa, ali bo Skobe prejel tudi polovico nagrade za uspešno poslovno leto 2018, do katere je tudi upravičen. “Uspešno v narekovajih,” je poudaril.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen