Udeleženci mednarodne konference o krizi v Venezueli so v torek v Limi poudarili, da je treba v tej državi nujno najti rešitev in organizirati predčasne predsedniške volitve. Opozorili so, da vztrajna kriza pušča resen pečat na regiji, predvsem zaradi številnih migrantov, ki bežijo v sosednje države, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Mednarodna kontaktna skupina o Venezueli (ICG), v kateri so med drugim evropske in latinskoameriške države, je opozorila, da “hitro slabšanje krize resno vpliva na regijo, predvsem zaradi množičnih tokov migrantov v sosednje države”.
Pozvali so k politični tranziciji, ki bi “venezuelskemu ljudstvu vrnila glas skozi svobodne in verodostojne predsedniške volitve”.
Perujski zunanji minister Nestor Popolizio je mednarodno skupnost pozval k okrepitvi humanitarne pomoči za Venezuelce in podpore državam, ki sprejemamo venezuelske migrante. “Čas je, da se sprejme odločitve,” je dodal.
Na konferenci v perujski prestolnici so se zbrali predstavniki več kot 50 držav, ki sicer priznavajo opozicijskega voditelja Juana Guaidoja za začasnega predsednika Venezuele. Kolumbijski zunanji minister Carlos Holmes Trujillo je tako pozval k večji podpori Guaidoja in izvajanju dodatnih pritiskov na venezuelskega predsednika Nicolasa Madura.
Konference se je udeležil tudi svetovalec za nacionalno varnost ZDA John Bolton, ki je pozval Rusijo in Kitajsko, naj umakneta podporo Maduru. Ob tem je posvaril, da bi lahko ruska vojaška prisotnost v državi vodila v “tujo invazijo”.
Dodal je, da si ZDA želijo mirno predajo oblasti, a ponovil stališče ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da “so na mizi vse možnosti”.
ICG je sicer zavrnila kakršnokoli nasilno rešitev.
Bolton je nagovoril zbrane kmalu potem, ko je Washington uvedel popolno prepoved poslovanja z venezuelsko vlado predsednika Nicolasa Madura in posamezniki, povezanimi z režimom.
Zaradi trajajoče gospodarske in politične krize so Venezuelo po podatkih Združenih narodov zapustili že več kot štirje milijoni ljudi. Več kot 1,4 milijona Venezuelcev živi v sosednji Kolumbiji, ki je v ponedeljek odobrila državljanstvo otrokom venezuelskih staršev, ki so se rodili na ozemlju Kolumbije po avgustu 2015. (sta)