Pogajalska “moč” Šarca v Evropi: Slovenija pod nesposobno vlado zapravila podpredsedniško mesto v Evropski komisiji, zavzema pa se za resor brez dejanske vloge!?
Slovenija je zamudila priložnost, da bi se postavila na zemljevid v nadaljnjih pogajanjih za pomembna, podpredsedniška mesta v Evropski komisiji, Šarec pa se zavzema za resor, ki bo brez dejanske vloge.
Poslanec SDS dr. Anže Logar je bil v četrtek gost oddaje Odmevi na TV Slovenija, v kateri so spregovorili o razdeljevanju pomembnih funkcij v evropskih ustanovah in ob tem tudi o izbiri evropskega komisarja iz Slovenije. Dr. Logar je med drugim izpostavil, da bo resor komisarja za širitev, za katerega si prizadeva predsednik vlade Marjan Šarec, praktično ničen oziroma »brez dejanske vloge«, saj se širitev EU v prihodnje ne napoveduje. Še več, nekatere nedavne izjave francoskega predsednika Macrona kažejo celo na to, da širitev v prihodnjih petih letih sploh ne pride v poštev.
Glede vprašanja voditeljice o postopku izbire slovenskega komisarja, pri čemer naj se kandidati SDS ne bi omenjali, je bil dr. Logar precej kritičen: »Hočete reči, da mediji ne omenjajo nobenega? Ker zaenkrat uradnega, razen osebne želje evropske poslanke SD Tanje Fajon in aktualnega zunanjega ministra, so vsa ostala imena na mizo prinesli v bistvu mediji, realnega pogovora v tej državi v zvezi s tem še nismo imeli, kar je pa mislim, da škoda.«
Po besedah poslanca se tudi vodstvo stranke SDS in LMŠ ne pogovarja niti v ozadju o morebitnem slovenskem kandidatu za komisarja. »Mislim pa, da bi bilo nujno, da se stranke medsebojno dogovorijo. Prvič iz tega vidika, da se sploh na nacionalni ravni dogovorimo, kateri resorji so dejansko za nas pomembni, ne pa, da predsednik vlade navrže en resor in pravi, da je to najboljši, po drugi strani pa, da se tudi izbere najboljšega kandidata, kar Slovenija premore in tudi, da ga izberejo stranke na koncu koncev, ki so v Evropskem parlamentu, ne pa stranke, ki jih v bistvu tam niti ni,« je poudaril poslanec.
V zvezi z resorjem za širitev, ki ga kot prioritetnega navaja Šarec je dr. Logar dejal, da »je to resor, ki ga v naslednji komisiji v bistvu ne bo. Bo dodatek nekemu resorju, tako kot je bil v tej. Do širitve ne bo prišlo, tako da to je resor brez dejanske vloge, razen, če je šlo že za nek političen dogovor med Šarcem in SD-jem, da bo Tanja Fajon postala komisarka in imamo potem tukaj neko politično trgovino.«
Voditeljica je opozorila, da se, kar se tiče vodilnih položajev v EU (predsednik Evropske komisije, Evropskega parlamenta, Evropskega sveta, predsednik Evropske centrale banke in visoki predstavnik za zunanjo politiko), zdi, da so ustanoviteljske države EGS-ja vzele stvari v svoje roke. Poslanec dr. Logar je bil ob tem mnenja, da se v tem kaže predvsem poziv tistim novim državam, da v javnih izjavah ne govorijo, da nimajo kaj misliti, da bodo počakali kaj se bo zgodilo. »Model spitzenkandidata je bil zavrnjen ravno zaradi nasprotovanja nekaterih vplivnih novih držav članic in so potem predsedniki vlad in držav članic sklenili nek nov kompromis, ki pa ni najslabši in ni slab. Treba se je zavedati, da so glavne funkcije prevzeli prvokategorniki, v bistvu, bolj izkušeni politiki, dolgoletni ministri, predsedniki vlade, tudi že predsedniki parlamenta in da v tem pogledu lahko z relativnim zaupanjem gledamo v turbulentne čase, ki so pred nami,« je povedal poslanec in nadaljeval: »Je pa to tudi jasen poziv drugim državam članicam, tudi novim državam članicam, ki so ostale zunaj, da so zelo zahtevne v pogajanjih za podpredsedniška mesta komisije. In še enkrat, tu širitev zagotovo ne bo podpredsedniško mesto.«
Na vprašanje o tem, kje je v teh pogajanjih Slovenija, pri čemer se zdi, kot da po 15 letih članstva Slovenije ni nikjer, niti na podpredsedniških mestih Evropskega parlamenta, je poslanec odvrnil, da je to »teža naše zunanje politike.«
Izjave Marjana Šarca, da smo z izkupičkom glede vodstvenih položajev v okviru EU lahko zadovoljni, pa je poslanec dr. Logar komentiral: »Če smo imeli železje v ognju, potem ne moremo biti zadovoljni, ker nobeno železo se ni skovalo. Slovenija je čakala in gledala in je, glede na to, da je bilo soglasje sprejeto, vesela. Po tej logiki bomo veseli celih pet let, če bo neko soglasje.« Poslanec je nato tudi jasno poudaril, da je Slovenija tu zamudila. »Zamudila je že takrat, ko predsednik vlade ni odšel govoriti v Evropski parlament. Zamudila je eno priložnost, da bi sebe postavila na ta zemljevid v nadaljnjih pogajanjih za pomembna, podpredsedniška mesta v Evropski komisiji.«
En navaden nesposobni pajac tale Šarec!
Kakšen PV takšen izplen funkcij v Evropi – NIKAKRŠEN!
Sramota od sramote na dveh nogah…
Tale model nič ne ve in niti noče vedet…
Klinc pa komisarji in podkomisarji,vprasanje je,kdo je zapravil priloznost za luko Koper?Makaronarji vam kazejo fige izven zepa,Huni also known as Madjarji se vam pa na glas smejejo!
Pi-zda me moti, ko me nekdo, ki je bolj butast od mene vodi in komandira. Pa to je človek, ki je zmešan kot kurji drek.
Vlada proti projektu Levice, od katerega je odvisna njihova nadaljnja pot
———————
Nobena, ampak res nobena vladajoča stranka nima pravice poslušati in sodelovati s komunisti !!! Ljudje smo izbrali demokracijo. Za to bomo prelivali tudi kri, če bo potrebno !!!
dobimo resni….kaj k u r ac lahko naredi en kučanov smrdeči levičarski mafijski pra sec ali svi nja v EUropi….nikoli je ni razumel, nikoli je ne bo sprejel, ….edino kar ga mika je EUdenar, da si kupi vsakdanji bu rek…ajd….kdaj boste razumeli kakšen smrdeči sistemsko mafijski divje nestrpni in enoumni rdeči iztre bek je slovenistanski komunajzerski levičar….ajd…
serpentinšek je popolni bebec. takega loleka težko najdeš kje drugje tudi če ga iščeš pri belem dnevu z lučjo. človek še kar misli da je na vaškem odru v vlogi ” kva j dej babe zoprne. če bo šlo tako naprej bo naredil večjo škodo kot 70 let komunizma.
serpentinšek je popolni bebec. takega loleka težko najdeš kje drugje tudi če ga iščeš pri belem dnevu z lučjo. človek še kar misli da je na vaškem odru v vlogi ” kva j dej babe zoprne. če bo šlo tako naprej bo naredil večjo škodo kot 70 let komunizma.