Iz poslanskih klopi ostre obsodbe napada na mariborsko sodnico Danielo Ružič in pozivi k hitrim ukrepom pristojnih organov

0

V poslanskih skupinah so ob robu seje DZ enotni v ostrih obsodbah nedavnega napada na mariborsko sodnico Danielo Ružič. Poslanci med drugim ocenjujejo, da gre za napad na pravno državo, prav tako pa je slišati očitke, da je k temu pripomogla tudi sama politika. Pristojne organe so pozvali k čimprejšnji obravnavi nasilnega dogodka in ustreznim ukrepom.

V noči na nedeljo so namreč napadli sodnico Danielo Ružič pred njeno hišo v okolici Maribora. Mariborski kriminalisti še iščejo napadalca oziroma napadalce, tudi o motivu za napad še ne morejo govoriti. Policija preiskuje sum poskusa umora, sodnica pa ni več v smrtni nevarnosti.

Za poslansko skupino LMŠ je vsakršno fizično nasilje v družbi nesprejemljivo, zato brutalen napad na sodnico ostro obsojajo in ji želijo uspešno okrevanje. Od pristojnih organov pričakujejo ustrezno in hitro ukrepanje, so sporočili za STA.

Tem pozivom se pridružujejo tudi v SD, kjer zahtevajo ukrepe, da se takšni dogodki ne ponovijo. “Gre za nesprejemljivo dejanje tistih, ki menijo, da so v naši državi nad zakoni in ustavo. Slovenija mora ostati država vladavine prava. To je mogoče le, če bodo sodniki spoštovani in varni pred vsakršnimi pritiski,” so zapisali v odzivu.

Poslancem SMC se napad zdi skrajno sprevržen, je ob robu današnje seje DZ v izjavi za medije dejal vodja poslanske skupine Igor Zorčič. “Ne moremo pa se izogniti občutku, da tudi politika prispeva k tovrstnim dejanjem,” je dejal. K temu po njegovih besedah prispeva vsakdo, ki delo sodišč in sodnikov interpretira na poenostavljen način ter jih obsoja, da si tako nabira politične točke.

Predsednica SAB Alenka Bratušek je zgrožena, da se takšna stvar sploh lahko zgodi v naši državi. Napad je označila kot nedopusten in grozen dogodek, ki jo je kot žensko še posebej prizadel. V stranki od pristojnih institucij pričakujejo, da bo preiskava tega dogodka njihova najvišja prioriteta.

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec obžaluje, da prihaja do takšnih dogodkov. “Obsojam vsako nasilje, še zlasti nad ženskami in to v nočnem času,” je dejal. Dogodek je po njegovi oceni napad na pravno državo in tudi na neodvisno vejo sodne oblasti. Zanima ga tudi, ali je napad povezan z delom sodnice, kar pa bo pokazala kriminalistična preiskava.

“Mislim, da je to še eden v vrsti dokazov, da se sovražne besede lahko hitro prelevijo v dejanja, in še ena od pobud, da moramo ostreje urediti določbe glede sovražnega govora,” je dejal koordinator Levice Luka Mesec.

Lahko smo zaskrbljeni, da se takšni dogodki dogajajo v naši državi, je dejal poslanec SDS in podpredsednik odbora za pravosodje Dejan Kaloh, ki ostro obsoja zavržni dogodek. “Gre za napad na pravno državo, človeško življenje in vsa politika mora biti tukaj brez izjeme enotna, ostro obsoditi ta napad, organi pregona pa čim prej opraviti svoje delo, storilce čim prej spraviti pred roko pravice,” je dodal.

“Gre za resen alarm, v kakšni pravni državi smo, gre za resen alarm glede našega pravnega reda in gre za nedopustne pritiske in ustrahovanja, ne glede na to, kakšen je bil motiv,” pa je v izjavi za medije ocenil poslanec NSi Jernej Vrtovec.

“Kar se je zgodilo, je nedopustno,” je za STA dejal predsednik SNS in vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič Plemeniti. “Nikakor ne smemo dovoliti, da bi cesta prevladala nad pravno državo,” je opozoril. Ocenjuje, da je to odziv ljudi, ki jim je prekipelo zaradi selektivnega dela slovenskih pravosodnih organov. Kot je spomnil, že dlje časa opozarja, da lahko pride do česa takega zaradi načina dela, kjer se “sodi po imenu in ne po zakonu”.

Napad so obsodili tudi predsednik republike Borut Pahor, ključni akterji v pravosodju, številni drugi politiki in varuh človekovih pravic Peter Svetina. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen