Prvič po letu 1936: Belgijski kralj sprejel vodjo desne flamske stranke Vlaams Belang

0

Belgijski kralj Philippe je danes sprejel vodjo desne flamske stranke Vlaams Belang Toma Van Griekna. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je to prvič po letu 1936, da je kak belgijski monarh sprejel predstavnika skrajne desnice.

Stranka Vlaams Belang se je na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Belgiji močno okrepila, zaradi česar se državi obeta težavno sestavljanje vladajoče koalicije.

Največja stranka v parlamentu je sicer ostala flamska nacionalistična stranka N-VA, ki je dobila 16 odstotkov podpore. Za Vlaams Belang na drugem mestu je glasovalo okoli 12 odstotkov volivcev. Valonski socialisti so na nedeljskih parlamentarnih volitvah dobili 9,4 odstotka glasov, liberalci premierja CHarlesa Michela 7,5 odstotka

Belgijski kralj ima dokaj omejeno, a pomembno vlogo posrednika pri oblikovanju vladajoče koalicije. O možnostih glede tega se je že posvetoval z vodji več belgijskih strank ter zaprosil odhajajočega premierja Michela, naj vodi vlado do oblikovanja nove.

Grieken je pred pogovori s kraljem za flamske medije dejal, da bo vsekakor sprejel vabilo za sodelovanje stranke v vladajoči koaliciji, če ga bo dobil. “Če hočeš, da te bomo spoštovali, moraš pokazati spoštovanje, in to velja za obe strani,” je dejal za Radio 1.

A marsikomu v Belgiji srečanje kralja z vodjo skrajne desnice ni po volji. “Že samo misel na to, da Vlaams Belang pride v kraljevo palačo, me plaši, a glede na izid volitev v Flandriji nihče ne more ugovarjati kralju, če hoče sprejeti to stranko,” je za belgijsko tiskovno agencijo Belga dejala vodja sredinske stranke CDH Maxime Prevot.

Sestavljanje belgijske vlade velja za dolgotrajen in zapleten proces. Leta 2010 so za oblikovanje vlade v tej državi potrebovali rekordnih 541 dni. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen