V tokratni oddaji Evropski utrip, kjer je sodeloval evropski poslanec dr. Milan Zver, je bilo govora o poročilu o domnevnih kršitvah vladavine prava na Madžarskem, o direktivi o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, pa tudi o dogajanjih v zvezi s predlogom tožbe Republike Slovenije proti Republiki Hrvaški glede uveljavitve arbitražne razsodbe. Poslanec je nekaj besed ob koncu oddaje namenil tudi oceni aktualnih notranje političnih razmer.
Prvo jesensko zasedanje Evropskega parlamenta je bilo kar pestro, saj so poslanke in poslanci na njem obravnavali poročilo o Madžarski, pri čemer so tudi glasovali glede sprožitve postopka za uveljavitev mehanizma 7. člena EU pogodbe. Slovenski poslanci dr. Milan Zver, Romana Tomc in Patricija Šulin so glasovali proti sprožitvi 7.člena, medtem ko je Evropska ljudska stranka, presenetljivo, poročilo podprla.
Dr. Zver je v oddaji pojasnil, da ima obravnava omenjenega poročila že kar dolgo brado, da pa je izrazito pristransko in da se v zvezi z njim bije bitka na več frontah. »Očitno poskušajo nekatere države Viktorju Orbanu povedati, da je dovolj njegovega zmagovalnega vzdušja glede tega, da je pred tremi leti imel edini pravi pristop pri reševanju migrantske krize. Zlasti severni del Evrope je bil dokaj glasen v kritiki postopkov madžarske vlade, dasiravno je madžarska vlada na 109 straneh na vse očitke odgovorila, tudi na tiste, ki so bili preprosto laži,« je dejal evropski poslanec. Obenem je izrazil tudi obžalovanje, da je večinski del Evropske ljudske stranke to poročilo podprl, vključno s stališčem, da je treba preveriti, ali se krši vladavina prava. »To je tako za Madžarsko kot državo, pa tudi za EPP hud udarec,«je dodal evropski poslanec. Obenem je spomnil, da je Evropska ljudska stranka velika in da so v njej tudi zelo različni pogledi na dogajanje na Madžarskem.
»Vseeno pa zgodba še ni končana. Madžarska vlada se bo pritožila na Evropsko sodišče zaradi procedure, kajti v pogodbi o EU piše, da morata za sprožitev postopka po 7. členu glasovati dve tretjini vseh poslancev, pravna služba Evropskega parlamenta pa je dejala, da zadoščata dve tretjini navzočih poslancev in nekateri pravni strokovnjaki so prepričani, da je bil ta postopek nezakonit,« je še izpostavil dr. Zver.
Dr. Zver je ob tem še dodal, da ankete za prihodnje evropske volitve še vedno kažejo, da b Evropska ljudska stranka najmočnejša sila v Evropi, socialisti pa skušajo obrniti trend tudi s takšnimi potezami kot je bilo omenjeno poročilo. »Ta dogajanja seveda lahko pripeljejo do preoblikovanja političnih silnic v Evropskem parlamentu in evropski politiki, in to lahko vpliva tudi na razplet evropskih volitev prihodnje leto,« je ob tem prepričan dr. Zver.
V nadaljevanju oddaje sta sogovornika spregovorila tudi o direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. »Tudi tu je zgodba dolga. Popravlja se regulativa, stara dve desetletji, vik in krik pa so zagnale piratske stranke po celem svetu, tudi slovenski del piratskega gibanja, mi pa smo sedaj zgolj izglasovali mandat za usklajevanje med poslanci, Evropsko komisijo in Svetom EU,« je pojasnil dr. Zver. Ob tem kot zanimivost izpostavlja, da so se ultra-levičarji, ki so proti velikim korporacijam, v tem primeru povezali z globalnimi korporacijami, sprejeli njihov denar in naredili učinkovito propagando, ki zavaja ljudi. »Dejstvo je, da bi morali avtorje in založnike nekoliko bolj zaščititi in da se mora tudi avtorsko delo bolj upoštevati, pri tem pa običajni uporabniki spleta ne smejo čutiti posledic,« je med drugim dejal Zver. »Kljub milijonski uporabi skladbe slovenske znane skupine, je ta skupina v nekaj letih dobila zgolj 4 evre iz tega naslova, kar je seveda nesprejemljivo,« je ocenil evropski poslanec.
Voditelj Boris Cipot in evropski poslanec sta nato spregovorila še o objavi mnenja pravne službe Evropske komisije v povezavi s tožbo, ki naj bi jo proti Hrvaški vložila Slovenija in o tem, da predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker omenjenega mnenja ni upošteval. Dr. Zver je jasno povedal, da v primeru arbitraže slovenska vlada znotraj komisije ni bila sposobna uveljaviti svojih stališč. »Premier sosednje države prepriča predsednika Evropske komisije,medtem ko so besede našega predsednika vlade manj močne. To se nam zadnja leta redno dogaja,« je povzel dr. Zver in dodal, da naša država zaradi nesposobnih dosedanjih vlad nima ugleda in je nihče ne ceni.
Omenjenemu se, po besedah dr. Zvera tudi ne gre čuditi, saj smo bili edina država s političnim zapornikom, prav tako je vlada dala določene zaveze, ki jih ni izpolnila in zato ni verodostojna. »Slovenijo čaka ogromno dela, da si dobimo pozicijo, ki smo jo imeli leta 2008, v času predsedovanja,« je poudaril evropski poslanec.
Evropski poslanec pa ob tem še ugotavlja, da tudi nova vlada ni porok, da bi država ponovno postala ugledna v mednarodnem merilu. »Ta hip tudi verjetno ne bo nekih sprememb v zunanji politiki, saj bo zunanjo politiko vodil človek, ki je bil prej odgovoren za delovanje celotne vlade,«je dejal evropski poslanec. »Miro Cerar je sicer dejal, da bo našo zunanjo politiko skušal uravnovesiti, kar se sliši privlačno, saj je bila pod Erjavcem res asimetrično pro-ruska, vendar pa je slovensko ljudstvo jasno povedalo, da mora biti slovenska zunanja politika usmerjena pro-NATO, da smo sestavni del EU in da ne moremo sedeti na dveh stolih,« je še dejal dr. Zver, ki ocenjuje, da nas bo izrazita naklonjenost Moskvi, ki smo jo kazali v času zunanjega ministra Erjavca, še posebej tepla.«
A nam bodo Ameri predpisali sankcije?
K bi fsaj Melanija z domovino držala pa bi Trumpa na postu držala.
Tepla nas bo tudi promađarska politika(Orban). Ubogi mi!
hoj
Madžarsko proti Bruslju podpirajo Poljska, Bolgarija, Češka.
igricezanaivnepres
boditevcvetju